Co dělal Andrej Babiš 17. listopadu 1989 a proč se do Česka vrátil až v roce 1991? Prezidentský kandidát vysvětlil, jak je to s agentem Burešem

Přidat na Seznam.cz

V neděli 20. listopadu se konal rozhovor mezi redaktorkou TV Nova a prezidentským kandidátem Andrejem Babišem. V pořadu Cesta na Hrad řešili například palčivou otázku pochybné minulosti bývalého premiéra.

To je ožehavým a kontroverzním tématem. Někteří tvrdí, že byl Andrej Babiš členem STB pod krycím jménem Bureš. Kde vlastně Andrej Babiš byl 17. listopadu a co tam dělal?

Tolik práce, že nestíhal sledovat

Na ožehavou otázku, kde byl 17. listopadu 1989 Babiš odpověděl, že byl v Maroku. Zastupoval tam 15 podniků zahraničního obchodu a obchodoval s českým i zahraničním zbožím. Dění ve své domovině nesledoval.

„Nebyli jsme ještě v té době, kdy by bylo vše online,“ obhajoval svůj nezájem o politiku tehdejšího Československa a dodal, že se vrátil až v roce 1991. Podle něj z toho důvodu, že měl pracovní nabídky v zahraničí. Události 17. listopadu zná pouze z vyprávění.

Nejsladší plody svobody

Tehdejší Československo prošlo obrovskou změnou. Události naznačovaly, že nic nebude, jako to bylo dřív. Andrej Babiš v rozhovoru odhalil, co jsou podle něj ty nejdůležitější věci, které Sametová revoluce umožnila.

„Přineslo to svobodu slova, svobodné volby, svobodu cestovat a samozřejmě možnost podnikat. To jsou ty hlavní věci, které si myslím, že jsou nejdůležitější,“ prohlásil Babiš. Pak se redaktorka nemilosrdně chopila otěží diskuze a obrátila rozhovor přímo k pochybné minulosti prezidentského kandidáta.

Lituje Babiš své komunistické minulosti?

Babiš se začal se ohánět tím, že tohle už řešil v projevu ze 17. listopadu 2019. Před Národním muzeem řekl, že na své členství v KSČ není pyšný. „Byl jsem pasivní člen KSČ. Nebyl jsem nomenklaturní kádr,“ snažil se zmírnit fakt, že v KSČ opravdu působil.

„Obdivoval jsem lidi, co založili Chartu 77 a Občanské fórum a měli tu odvahu bojovat proti režimu. Já ji bohužel neměl. Lituju toho i dneska,“ vyjádřil bývalý premiér lítost a zároveň odkryl svou motivaci, která ho vehnala přímo do spárů KSČ.

Podle svých slov do KSČ vstoupil jen a pouze proto, aby mohl cestovat. Prý tam byla velká konkurence, vybrali si ale jeho, protože uměl francouzsky. Zároveň dodal, že nebyl prověřeným členem a opět zdůraznil, že byl pouze pasivním členem. „Nikomu jsem nic neudělal, nikomu jsem neublížil. Byl jsem tam, abych pracoval v zahraničí,“ hájil se Babiš protože věděl, že v momentě, kdy by se znovu omluvil, tak by to byl konec. Místo toho lidem ukázal, že v KSČ sice byl, ale nemá se za co omlouvat.

Jsou agent Bureš a Andrej Babiš jedna a ta samá osoba?

Česká veřejnost moc dobře zná inkriminující dokument, ve kterém je pod Babišovým spisem podepsaný záhadný agent Bureš. Mnoho lidí si myslí, že jde o bývalé krycí jméno samotného Babiše.

„Nespolupracoval jsem s STB, STB nás terorizovala, vyšetřovala, například za fosfáty mám tři emigračky a třikrát jsem ten soud vyhrál. Neexistuje žádný dokument kromě té evidenční karty, kde je moje jméno a dole se podepsal nějaký Bureš, protože někdo vykazoval statistiku a mě STBáci vyšetřovali, protože jsme nekupovali syrské fosfáty,“ vysvětluje Andrej Babiš tajemného agenta Bureše.

„Hodně lidí tam bylo evidováno bez jejich vědomí, Jiřina Bohdalová tam byla taky a taky vyhrála ten soud. Já tohle odmítám, není to pravda. Moje jméno tam nikde není kromě tý karty, takže toto mi někdo stále dává jako kritiku, ale rozhodně jsem řekl, že se budu soudit až do konce života,“ pokračoval a na otázku, co by dělal, zda by soud prohrál, odpověděl, že taková šance neexistuje.

„Uspěju. Neexistuje žádný důkaz,“ řekl s absolutním přesvědčením člověka, který je nevinný, nebo zná okolnosti, které zůstávají veřejnosti utajeny.

Zdroj: Cesta na Hrad (TV Nova), Andrej Babiš