Členské státy OSN drtivou většinou podpořily palestinskou kandidaturu na členství v OSN

Přidat na Seznam.cz

Rezoluce OSN na podporu palestinského členství byla v pátek schválena s drtivou podporou a Palestinské samosprávě byla udělena nová privilegia v její současné pozici nečlenského pozorovatelského státu, uvádí CNN.

Rezoluce získala drtivou většinu 143 hlasů. Dvacet pět zemí se zdrželo hlasování a devět zemí hlasovalo proti textu: Česko, Maďarsko, Argentina, Mikronésie, Nauru, Palau, Papua-Nová Guinea, Izrael a Spojené státy. V pátek požádalo o vyjádření k rezoluci více než 100 zástupců jednotlivých států, přičemž většina z nich zdůraznila silnou podporu palestinské státnosti bez ohledu na to, jak budou hlasovat.

Palestinský velvyslanec Rijád Mansúr před hlasováním vášnivě hovořil o těžké situaci Palestinců ve válkou zmítané Gaze. „V době, kdy spolu hovoříme, se 1,4 milionu Palestinců v Rafáhu ptá, zda dnes přežijí,“ řekl shromáždění s odkazem na izraelské hrozby velkého útoku na hustě obydlené město na jihu Gazy. Poděkoval také protestujícím na amerických univerzitních kampusech i v zahraničí, kteří demonstrovali proti válce mezi Izraelem a Hamásem. Izraelský ministr zahraničí Israel Katz přijetí rezoluce rychle odsoudil a označil ji za „absurdní rozhodnutí“.

Hlasování Valného shromáždění sice nemůže udělit členství v OSN, ale schválená rezoluce poskytuje Palestinské samosprávě nová procedurální práva a výsady. Hlasovat mohou pouze členské státy, ale Palestinská samospráva může nyní zasedat mezi členskými státy v abecedním pořadí, předkládat návrhy a pozměňovací návrhy. Může také činit prohlášení a vysvětlení hlasování a má právo odpovídat jménem skupiny v rámci OSN. Může také žádat o návrhy, o nichž se má hlasovat, a žádat o zařazení bodů na předběžný pořad jednání Valného shromáždění OSN. Podle Mansúra bude nyní Palestinská samospráva žádat Radu bezpečnosti o plné členství.

Spojené státy již varovaly, že takovou žádost budou v Radě bezpečnosti pravděpodobně vetovat, což je opakování jejich dubnového veta dřívější palestinské žádosti o členství. Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan před hlasováním před shromážděním rovněž vystoupil s emotivním projevem, v němž obvinil zastánce rezoluce, že hlasují pro „podporu vytvoření palestinského teroristického státu“, uvádí deník VOA.

V září 2011 se Palestinské samosprávě nepodařilo získat uznání OSN jako nezávislého členského státu. O rok později OSN rozhodla, že status Palestinské samosprávy jako „nečlenského pozorovatelského subjektu“ bude změněn na „nečlenský pozorovatelský stát“, podobně jako je tomu u Vatikánu.

Zdroj: CNN, VOA