Čínská nukleární ponorka, která havarovala, si vyžádala 55 mrtvých. Pekingská ponorka se chytla do pasti

Přidat na Seznam.cz

Zpravodajské zdroje uvedly, že čínská nukleární ponorka 093-417 utrpěla fatální poruchu, která si vyžádala životy 55 čínských vojáků. Tento incident se stal poté, co byla ponorka postižena mořskými pastmi, původně navrženými pro americké a britské lodě.

Podle NDTV byla tragédie zapříčiněna poruchou systému na lodi, což vedlo k nedostatku kyslíku na palubě. Hlavními oběťmi této tragédie byli kapitán, 21 důstojníků a další vojáci. Nehoda se odehrála v blízkosti provincie Šan-tung severně od Šanghaje, kde ponorka uvízla v mořských pastech instalovaných vlastními čínskými silami.

I přes popírání čínských úřadů a zpochybňování oficiální verze některými očitými svědky z Tchaj-wanu zůstává otazník ohledně bezpečnosti nukleárních ponorek a potřeby zdokonalení mechanismů pro krizové situace v těchto složitých technických zařízeních.

Dle deníku Eurasian Times tato tragédie znovu upozorňuje na rizika spojená s nukleárními ponorkami a nutnost zabezpečit tyto plavidla proti nehodám, které by mohly mít fatální důsledky pro posádku i životní prostředí.

Zdroje: NDTV, Eurasian Times