Čína vyslala rekordní počet vojenských letadel směrem k Tchaj-wanu. Napětí se zvyšuje, ostrov však zůstal nedotčen

Přidat na Seznam.cz

Čína vyslala rekordní počet vojenských letadel směrem k samosprávnému ostrovnímu demokratickému státu Tchaj-wan, což v pondělí vedlo ministerstvo obrany ostrova k varování, které nazvaly „destruktivním“ obtěžováním.

Tchaj-wan uvedl, že sledoval 103 letounů čínské Lidové osvobozenecké armády, která vstoupila do jeho identifikačního obranného vzdušného prostoru v průběhu 24 hodin před pondělním ránem. Žádné z nich však nevstoupilo do tchajwanského vzdušného prostoru.

Dle deníku The New York Times tento počet zahrnoval 40 letadel, která překročila mediánovou linii ve Šantungském průlivu, která kdysi fungovala jako neformální hranice mezi oběma stranami. Desítky dalších čínských letadel letěly od jižního konce Tchaj-wanu a v části cesty se otočily podél východního pobřeží ostrova směrem k Západnímu Tichému oceánu.

Jeden z posledních větších letů přišel poté, co předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová loni navštívila Tchaj-wan jako projev podpory ostrova.

Deník TIME uvádí, že Tchaj-wan začal v roce 2020 zveřejňovat denní počty rostoucího počtu čínských vojenských letadel vstupujících do jeho identifikačního obranného vzdušného prostoru.

Čínští předáci tvrdí desítky let, že si přejí Tchaj-wan znovu připojit mírovým způsobem, ale nevylučují použití síly, pokud to budou považovat za nutné.

Zdroje: The New York Times, TIME