Čína v příštích pěti letech vycvičí 5000 příslušníků bezpečnostních sil z rozvojových zemí. Jaký z toho má Peking prospěch?
Čína by nerada zaostávala za bezpečnostním uspořádáním na asijském kontinentu, které je vedeno Západem. Plánuje vytvořit více platforem pro výměnu a spolupráci s cílem řešit bezpečnostní výzvy v nekonvenčních a digitálních oblastech, píše deník EurAsian Times a SCMP.
Mezi ně patří boj proti terorismu, kybernetická bezpečnost, biologická bezpečnost a nové technologie – všechny tyto oblasti mají zlepšit schopnost správy v oblasti netradiční bezpečnosti. V nedávno zveřejněném dokumentu o Pekingské globální bezpečnostní iniciativě (GSI) bylo oznámeno, že Čína plánuje v příštích pěti letech vyškolit 5 000 bezpečnostních pracovníků z rozvojových zemí. Tento krok posílí její globální bezpečnostní vliv.
Rozšiřování své bezpečnostní iniciativy do zahraničí se zdá být alternativou Pekingu k bezpečnostnímu systému, který západní země prosazují po celém světě. Zpětný pohled ukázal, že prezident Si Ťin-pching navrhl novou bezpečnostní iniciativu v dubnu loňského roku během výroční konference Boao pro Asii. Snaha o posílení mnohostranných a dvoustranných výcvikových programů je určena pro Blízký východ, tichomořské ostrovy a středoasijské republiky
Čína se domnívá, že jako vedoucí velmoc asijského kontinentu je odpovědná za řešení globálních bezpečnostních výzev.
Školení dvou tisíců pracovníků donucovacích orgánů je strategií, jak dosáhnout toho, aby členské země ŠOS (Šanghajská organizace pro spolupráci) přijaly čínský výklad terorismu nebo protiteroristické a související metodiky.
Zdroj: EurAsian Times, SCMP