Chystá se rozšíření. EU přivítá nové členské země do roku 2030. Mezi kandidáty je i Ukrajina

Přidat na Seznam.cz

Pokud chce zůstat Evropská unie důvěryhodná, musí se připravit na rozšíření, které přijde nejpozději v roce 2030. Toto zazněno z úst předsedy Evropské rady Charlese Michela na strategickém fóru, informoval server Euronews.

„Při přípravě strategie pro EU si musíme stanovit jasné cíle. Domnívám se, že musíme být připraveni – na obou stranách – se do roku 2030 rozšířit,“ sdělil Michel při jednání, kterého se účastnili představitelé oficiálních kandidátů na vstup do Evropské unie. Jedná se o Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Moldavsko, Černou Horu a Severní Makedonii.

Status kandidátské země už má také Ukrajina, která se však jednání neúčastnila. Právě její cesta do EU je považována za důležitou, ale také politicky jednoznačně nejsložitější. Sever Politico.eu uvedl, že EU čeká ještě dlouhá cesta k okamžiku, kdy bude možné rozšíření.

Geopolitický dopad ruské války na Ukrajině přiměl EU oživit svou spící politiku rozšiřování, neboť země východní Evropy a západního Balkánu se obracejí na Brusel s žádostí o užší integraci se Západem.

Možnost rozšíření vyvolává otázky ohledně schopnosti EU integrovat nové členy, což je otázka, která se pravděpodobně dostane na pořad jednání při setkání 27 hlav států EU ve španělské Granadě na začátku října.  Setkání se koná den po zasedání Evropského politického společenství, kterého se zúčastní vedoucí představitelé těchto kandidátských zemí.

Rozšíření by si mohlo vyžádat významné rozpočtové reformy EU. Sedm z osmi kandidátských zemí má HDP na obyvatele nižší než Bulharsko, nejchudší země EU, což znamená, že po rozšíření by některým současným členským státům mohl zůstat menší díl z financí EU.

Zdroje: Euronews, Politico.eu