Chlapec (12) zastřelil ve finské škole dítě. Několik dalších zranil

Přidat na Seznam.cz

Střelba ve finské škole poblíž Helsinek. Ve městě Vantaa asi 16 kilometrů severně od hlavního města zahájil krátce po deváté hodině místního času palbu nezletilý střelec.

Podle policie bylo tísňové volání přijato v 9.08 hodin. Obyvatelé byli požádáni, aby se vyhnuli okolí školy, píší deníky Bild a Tagesschau.

„Všechny osoby zapojené do střeleckého útoku jsou nezletilé. Podle informací policie jsou tři zranění.“ uvádí se v policejním prohlášení. Pachateli bylo pouhých dvanáct let, stejně jako jeho obětem. Jedno z dětí následně na následky zranění zemřelo, uvedla policie.

Zadržen byl chlapec asi hodinu po útoku. Podle policie nekladl žádný odpor. Měl však u sebe střelnou zbraň.

Finský premiér Petteri Orpo uvedl, že je incidentem „hluboce otřesen“.

Střelné zbraně jsou ve Finsku velmi rozšířené – na každých 5,6 milionu obyvatel připadá 1,5 milionu střelných zbraní.

„Bezprostřední nebezpečí pominulo,“ uvedla ředitelka školy Sari Laasilaová. K incidentu se odmítla blíže vyjádřit.

Podle místní samosprávy má škola Viertola ve městě Vantaa asi 800 žáků od první do deváté třídy a zaměstnává 90 zaměstnanců. Vantaa je s více než 200 000 obyvateli čtvrtým největším městem v zemi.

„Ten den začal hrozným způsobem. Ve škole Viertola ve městě Vantaa došlo ke střelbě. Dovedu si představit bolest a obavy, které v tuto chvíli pociťuje mnoho rodin. Podezřelý pachatel byl dopaden,“ uvedla ministryně vnitra Mari Rantanenová na tiskové konferenci.

Zdroj: Bild, Tagesschau