Čeští pyrotechnici dostali špičkové vybavení za miliony dolarů
Roboti různých typů i velikostí, ochranné obleky nebo detekční přístroje – to je jen část vybavení, které dostaly pyrotechnici díky mezinárodním finančním programům.
Nejdražší položkou jsou roboti, Talon nebo Dragon Runner 10 a 20, kteří mohou být doplněni různými nástavbami. “ Používáme je na zjišťování bojových chemických, biologických, průmyslových nebo radioaktivních látek. Princip je takový, že na robota se upevní různé detekční přístroje. Díky nim pak můžeme i na dálku zjistit, o jaký druh látky nebo zářiče se jedná,“ popsal využití nástavbové techniky kapitán Marek Pražák.
Foto: Army.cz
Každý robot má svoje specifika. Talon je větší a těžší, proto se nasazuje především do otevřeného terénu. Má kratší dosah, než např. Dragon Runner. „Tenhle menší robot tolik neuveze, takže se spíše používá na průzkum. Má dobré kamery a dá se s nimi i přibližovat. Tím, že je malý a skladný, se může lépe přepravovat. Proto ho bereme s sebou i při pěších patrolách,“ přiblížil zapojení nové techniky do akcí velitel skupiny roty EOD rotmistr Zbyněk Pokorný.
„ Finanční programy FMF(Foreign Military Financing), FMS (Foreign Military Sales) a SA(Security Assistace) běží už od roku 2012. Předávání materiálu proběhlo v několika etapách. Poslední bylo v roce 2020, kdy se jednalo o největší část a to v hodnotě 4,5 milionů dolarů,“ upřesnil ekonomickou stránku zahraniční spolupráce náčelník Centra technické a informační podpory (CTIP) podplukovník Zdeněk Hejpetr. Celkově tak česká armáda získala materiál v hodnotě 250 milionů korun ze všech programů.