Česko se bez důchodové reformy neobejde, řekl premiér Petr Fiala. Návrhy a detaily této reformy však odmítl upřesnit

Přidat na Seznam.cz

Zoufalá situace si žádá zoufalá řešení, naznačil v rozhovoru pro deník Blesk český premiér Petr Fiala. Samozřejmě si nezapomněl rýpnout do předchozí vlády Andreje Babiše.

Podle Fialy je důchodová reforma mimořádně důležitá a potřebná věc. „Měla být udělána už dávno,“ řekl a dodal, že vlády, které to měly udělat předtím, místo toho strčily hlavu do písku. Naznačil tak, že členové těchto vlád, například Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, upřednostnili svou politickou popularitu, místo toho, aby provedli těžká, ale potřebná rozhodnutí.

Neudržitelný systém

Fiala je toho názoru, že kdyby důchodový systém pokračoval v současném stavu, tak by se to pak negativně podepsalo na dnešních čtyřicátnících a mladších. Jejich penze by pak nebyly důstojné. Proti sobě tak stojí zájmy současných důchodců (jejichž důchody se nebudou tak zvyšovat kvůli snížení valorizace) a důchodci budoucí.

Kdy to bude?

Fiala chce, aby reforma důchodového systému začala platit nejpozději do konce funkčního období současné vlády pětikoalice. Na přesné podobě se podle něj v těchto dnech intenzivně pracuje, premiér však odmítl komentovat jednotlivé návrhy a detaily. Veřejnost požádal o trpělivost, prý je důležité, aby vše bylo důkladně a dobře promyšleno.

Plán vlády je připravit základní parametry reformy nejpozději do konce dubna. Jedná se i s opozicí a tato jednání má na starosti ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Opozice se brání reformám

Proti důchodové reformě se staví také prominentní postavy opozičních hnutí ANO a SPD. Už dříve Alena Schillerová (ANO) napsala, že snížení valorizace důchodů je prohra pro 2,8 milionu důchodců. Fialova vláda prý nechává za své chyby platit ty nejzranitelnější.

Proti reformě – pokud to znamená jakékoli změny, které by i minimálně ovlivnily současné důchodce, je i Tomio Okamura. Ten zásadně odmítá zvýšení důchodového věku na 68 let.

Karel Havlíček na svém Twitteru odsoudil i to, že by se věk odchodu do důchodu odsouval automaticky, a to podle průměrného věku dožití. Podle něj jde o zastaralý způsob uvažování, když v budoucnu může umělá inteligence ubrat zhruba pětině pracujícím téměř 50 procent práce a čtyřem pětinám pracujících nejméně 10 procent práce.

Zdroje: Blesk, Alena Schillerová, Tomio Okamura, redakce, Karel Havlíček