Česká republika věnovala Ukrajině útočné vrtulníky spolu s obrněnou technikou
Česká republika darovala Ukrajině bojové vrtulníky a spolu se Slovenskem umožnila ukrajinské armádě poslat přes své hranice desítky obrněných vozidel na opravu, než se vrátí do konfliktu, což je výrazné zvýšení podpory Západu v boji s Ruskem, informuje deník The Wall Street Journal a portál Flight Global.
Vrtulníky Mi-24 sovětské výroby, byly na Ukrajinu dodány v posledních týdnech v rámci širšího úsilí pomoci zemi získat zpět nadvládu ve vlastním vzdušném prostoru. Americký ministr obrany Lloyd Austin poděkoval Čechům za jejich dar během veřejného komentáře po pondělním setkání spojeneckých představitelů obrany, informuje Flight Global.
Díky těmto darům se Česká republika, která se v dubnu stala první zemí NATO, jež se přihlásila k darování tanků Ukrajině, stala první zemí, která Ukrajině darovala také bojové vrtulníky. Země také darovala většinu ze 17 000 protitankových zbraní, které spojenci NATO poskytli Ukrajině během prvních dvou týdnů války, uvedli američtí a čeští představitelé. Sousední Slovensko darovalo protivzdušný systém S-300, aby pomohlo Ukrajině získat zpět určitou kontrolu nad svým vzdušným prostorem.
Tato pomoc ukazuje, jak východní křídlo vojenské aliance NATO stále více slouží jako klíčový dodavatel pro Ukrajinu v době, kdy země vede konflikt, který se stal rozsáhlým konvenčním konfliktem. Polsko, Slovensko a Česká republika darovaly Ukrajině významné zbraňové systémy, částečně proto, že jako bývalí členové komunistického bloku si tyto tři armády stále uchovávají náhradní díly a sdílejí odborné znalosti pro ukrajinské vybavení sovětské konstrukce. Vlády těchto zemí také obecně považují boj Ukrajiny s Ruskem za existenčně důležitý pro svou vlastní nezávislost.
V dubnu Slovensko poskytlo Ukrajině raketový systém země-vzduch S-300. Na oplátku USA poslaly na Slovensko baterii raket Patriot, srovnatelný systém, který má pomoci bránit slovenský vzdušný prostor. Česká republika poslala na Ukrajinu o něco více než tucet modernizovaných tanků sovětské konstrukce T-72M spolu s granáty, dělostřeleckými granáty a obojživelnými pásovými bojovými vozidly pěchoty BMP-1.
Zdroj: The Wall Street Journal, Flight Global