Česká republika poskytne Ukrajině vojenskou pomoc, včetně tanků a obrněných transportérů. Zaplatí to Dánsko a Nizozemsko

Přidat na Seznam.cz

Ministerstva obrany Dánska a České republiky ve čtvrtek oznámily přípravu první společné tranše vojenské pomoci Ukrajině, včetně bojových vozidel pěchoty a bojových tanků, která bude dodána v nadcházejících měsících, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

Desítky států, které vojensky podporují Ukrajinu, se znovu sešly na německé letecké základně Ramstein. Na programu jednání, které opět vedl ministr obrany USA Lloyd Austin, byly aktuální informace z bojiště a budoucí rozvoj sil a schopností Ukrajiny.

Česká republika podepsala tzv. Letter of Intent (prohlášení o záměru, LoI). Dohoda umožní další dodávky převážně českých zbraní Ukrajině za finanční podpory Dánska a Nizozemska, uvádí Ministerstvo obrany ČR.

„Konkrétně půjde o dodávky dalších tanků, houfnic, ručních zbraní, bojových vozidel pěchoty, kapacit protivzdušné obrany a prostředků elektronického boje či munice od firem našeho obranného průmyslu,“ upřesnil náměstek Daniel Blažkovec.

Technika i munice bude v tzv. bojovém stavu a Ukrajině bude předána v příštích měsících a v roce 2024. Cílem je nastavit dlouhodobou spolupráci a podporu ozbrojeným silám Ukrajiny. Prvním dílčím projektem je dar 15 modernizovaných hlavních bojových tanků T-72EA, jež na Ukrajinu poputují v nejbližší době.

„Tato dohoda bude znamenat obrovský přínos pro další rozvoj českého obranného průmyslu i pro bezpečnost ČR jako takové. Čeští zbrojaři se díky ní stanou konkurenceschopnější na světovém trhu. Současně se bude jednat o projekty s velkým ekonomickým přínosem pro ČR, včetně pracovních příležitostí pro naše občany,“ vyzdvihl náměstek ministryně obrany.

Pro Českou republiku nejde o první projekt, kdy dodá zbraně, jež zaplatí jiný stát. V třístranném projektu s USA a právě Nizozemskem už na Ukrajinu odešlo 45 kusů (z celkových 90) modernizovaných tanků T-72. Dále proběhly či probíhají projekty na dodávky protileteckých systémů MR-2 („Viktor“) či pasivních sledovacích prostředků.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Ministerstvo obrany ČR