Čas běží, solidarita s Ukrajinou chabne. Doposud Ukrajinci získali zpět 54 procent Ruskem okupovaného území

Přidat na Seznam.cz

V posledních několika měsících ukrajinské síly pomalu získávají zpět území v Ruskem okupovaných oblastech na jihu a východě Ukrajiny. K dnešnímu dni Ukrajinci získali zpět 54 procent Ruskem okupovaného území a ukrajinské síly nadále postupují, píše deník The Hill.

Jak však Ukrajina pokračuje v těchto úspěších, ostatní začínají být netrpěliví. Někteří západní představitelé tlačí na Kyjev, aby urychlil protiofenzívu na jižní a východní Ukrajině. Jiní prosazují vynucená jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, protože se domnívají, že to je nejlepší šance na ukončení války, i když to prospěje ruským ambicím.

Na rozdíl od ukrajinské protiofenzívy na jaře 2022, kdy Ukrajinci rychle vytlačili Rusy ze severní Ukrajiny, byla protiofenzíva na jihu a východě mnohem pomalejší. Ruské síly v těchto regionech opevnily své pozice, kde ukrajinští vojáci hlásí hluboké zákopy a další překážky táhnoucí se na kilometry daleko, píše deník The Guardian.

Kromě toho Rusové v Ruskem okupovaných regionech rozmístili stovky kilometrů minových polí. Tyto překážky zdržují ukrajinský postup v regionu, protože ukrajinské síly odstraňují překážky a další nebezpečí před postupem svých jednotek.

Ukrajinci dělají na jihu a východě promyšlená rozhodnutí, aby se vyhnuli co největšímu počtu obětí. Morálka v rámci Ukrajiny zůstává vysoká, ale ztráty na životech jsou reálné.

Nyní se objevil nový tlak. Minulý týden Polsko oznámilo, že uvalí zákaz na dovoz ukrajinského obilí, což zdůvodnilo zájmem polských zemědělců. V reakci na to Ukrajina uvedla, že podá stížnost ke Světové obchodní organizaci, čímž Poláky rozčílila. Polský premiér na oplátku oznámil, že Polsko již nebude na Ukrajinu posílat zbraně, ačkoli vláda následně svá slova odvolala. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nyní spolupracuje s polským prezidentem Andrzejem Dudou, aby toto rozhodnutí zvrátil.

Mezitím se zdá, že podpora pomoci Ukrajině ve Spojených státech slábne. Jedním ze zdržení při schvalování vládního návrhu zákona o výdajích na rok 2024 byla právě pomoc Ukrajině. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů jsou ohledně pomoci Ukrajině rozděleni.

Události v Polsku a USA jsou pro Ukrajinu včasným varovným signálem. Naznačují oslabení podpory, a dokonce i to, že někteří zvolení představitelé jsou ochotni riskovat pokračující podporu Ukrajiny výměnou za politickou přízeň voličů, kteří jsou proti pomoci Ukrajině.

Solidarita s Ukrajinou mezi lidmi ve Spojených státech a Evropě klesá

Průzkumy veřejného mínění týkající se pomoci Ukrajině zaznamenaly v průběhu času pokles i ve Spojených státech a v Evropě.

To je zvláště znepokojivé před příštím rokem. Kromě prezidentských voleb v USA se budou konat místní a regionální volby i u dalších ukrajinských spojenců a partnerů, jako jsou Belgie, Finsko, Německo, Rumunsko a Velká Británie. Krajně pravicové a populistické politické strany v Evropě jsou na vzestupu a tyto skupiny se často stavěly proti pomoci Ukrajině.

V závislosti na výsledku voleb v těchto zemích můžou mít nynější spojenci příští rok velmi odlišné politické složení. Jinými slovy, současnou podporu Ukrajině nelze považovat za samozřejmost a neexistuje žádná záruka, že vydrží i po příštím roce.

Pokud by podpora Ukrajiny v roce 2024 slábla, Rusko by si mohlo vynutit mírové urovnání s Ukrajinou. Mezinárodní společenství by mohlo tlačit na Ukrajince, aby vyjednali a podepsali dohodu výhodnou pro Rusko. Takové jednání by odsoudilo miliony Ukrajinců k brutální ruské okupaci na jižní a východní Ukrajině. Kromě toho by to Rusům umožnilo přeskupit síly a změnit strategii.

Porážka Ruska by vyslala jasný signál autoritářským vládcům po celém světě, že „musí respektovat suverenitu a územní celistvost svých sousedů“ a že budou v plné míře potrestáni, pokud poruší mezinárodní právo.

Po celou dobu války Ukrajinci nikdy nežádali, aby v jejich válce bojovali cizí vojáci. Žádali o západní zbraně a pomoc, aby jim pomohli v jejich vlastním boji.

Pokrok a houževnatost, které prokázali za posledních 20 měsíců, ukázaly, že jsou více než schopni tuto válku vyhrát. Je čas dokončit práci.

Zdroj: The Hill, The Guardian