Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker kritizuje kandidaturu Ukrajiny do EU. Ukrajina je totálně zkorumpovaná, tvrdí

Přidat na Seznam.cz

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odsoudil možnost vstupu Ukrajiny do EU a označil tuto zemi za masivně zkorumpovanou, píše server Politico.

„Každý, kdo měl s Ukrajinou něco společného, ví, že se jedná o zemi, která je zkorumpovaná na všech úrovních společnosti. Navzdory svému úsilí není na vstup připravena, potřebuje masivní vnitřní reformní procesy,“ uvedl Juncker v rozhovoru pro německý list Augsburger Allgemeine, který byl zveřejněn ve čtvrtek.

Podle něj není dobré dávat Ukrajincům falešné sliby ohledně vstupu do EU.

„Neměli byste dávat falešné sliby lidem na Ukrajině, kteří jsou až po krk v utrpení. Jsem velmi rozzloben některými hlasy v Evropě, které Ukrajincům říkají, že se mohou okamžitě stát členy,“ řekl Juncker podle serveru Ukrajinska Pravda.

Členství zemí usilujících o vstup do EU, jako je Ukrajina a Moldavsko, musí být spojeno s vnitřními reformami a musí být podpořeno kvalifikovanou většinou, tvrdil Juncker. Ukrajina již léta čelí otázkám ohledně svých výsledků v boji proti korupci.

Současná šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel jsou ohledně vstupu Ukrajiny do bloku mnohem optimističtější než Juncker.

EU se podle tří diplomatů připravuje na zahájení jednání s Ukrajinou o jejím budoucím přistoupení, přičemž formální oznámení se očekává již v prosinci, píše server Politico.

Během úterní návštěvy německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové v Kyjevě – v rámci vůbec prvního neformálního setkání ministrů zahraničí EU mimo blok, zdůraznila, že „budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii. Ve společenství svobody, které se bude rozprostírat od Lisabonu po Luhansk.“ V září Baerbocková při své cestě do Kyjeva rovněž poznamenala, že Ukrajina musí udělat více pro vymýcení korupce.

Von der Leyenová se vyjádřila pozitivně k členství Ukrajiny a během svého zářijového projevu o stavu Unie prosazovala rozšíření Evropské unie o 30 zemí.

V srpnu byli dva vysocí ukrajinští úředníci označeni za podezřelé ze zpronevěry při zadávání zakázek na humanitární pomoc, zatímco tehdejší ministr obrany Oleksij Reznikov se v lednu dostal pod palbu kritiky kvůli zakázce na vojenské stravování.

Prezident Volodymyr Zelenskyj, který na Ukrajině vede protikorupční boj, byl kritizován za své rozhodnutí přirovnat korupci k vlastizradě, což by podle varování úředníků a hlídacích psů dalo větší pravomoci státní bezpečnostní službě.

Zdroj: Politico, Ukrajinska Pravda