Byla to jen malá bolest hlavy. Pak přišla diagnóza, která mi změnila život

Přidat na Seznam.cz

Bolest hlavy zažije čas od času takřka každý. Zatímco v některých případech jde o naprostou banalitu, která neznačí nic vážného, jindy se může jednat o příznak nepříjemných či zákeřných onemocnění.

Typů bolesti hlavy existuje celá řada. Jedním z nich je migréna, která může v některých případech přerůst v takřka nesnesitelný problém. Své by o tom mohla vyprávět paní Martina z Hradce Králové, která se s migrénou potýká již od dětství. Ačkoliv ji zpočátku nevnímala jako něco mimořádně závažného, po porodu dětí a operaci páteře začaly být bolesti naprosto úporné.

Svůj první záchvat zažila již v šesti letech

Paní Martina z Hradce Králové sdělila Deníku, že první migrenózní záchvat zažila již v pouhých šesti letech. Tehdy se však (ve srovnání s pozdějšími záchvaty) nejednalo o tak intenzivní případ. I přesto se však musela vypořádat s bolestí hlavy, světloplachostí a přecitlivělostí na zvuky, což jsou příznaky, jež jsou pro migrénu naprosto typické.

Zatímco v dětství se paní Martina z Hradce Králové potýkala s migrenózními záchvaty „jen“ přibližně čtyřikrát do roka, postupem času se četnost jejich výskytu zvyšoval. A spolu s tím stupňovala i intenzita.

Po porodu dětí a operaci páteře začaly být bolesti takřka neúnosné

Dle vlastních slov zažívala Martina z Hradce Králové nejhorší časy, co se migrény týče, po porodu dvou dětí. Musela se o ně totiž i přes extrémní bolesti postarat sama, neboť její manžel pracoval na směny, aby rodinu uživil.

O mimořádně těžkou zkoušku se jednalo i z toho důvodu, že jednomu z jejích synů byl diagnostikován Tourettův syndrom. Ten se projevuje takřka neovladatelnými pohybovými a zvukovými tiky. Ani přes aktivně podstupovanou léčbu se situace nezlepšovala.

Další zlom nastal po operaci páteře, po které se počet migrenózních záchvatů, s nimiž se musela Martina z Hradce Králové potýkat, dokonce zdvojnásobil. V tomto období byla situace natolik neúprosná, že statečná žena musela jít poprvé v životě na neschopenku. To prý oplakala.

„Bylo to ubíjející, měla jsem i dvacet záchvatů za měsíc. Léčba mi nezabírala, vyzkoušela jsem všechno možné, od antiepileptik až po botulotoxin. Často jsem měla záchvat tak silný, že jsem skončila v nemocnici na kapačce,“ vyjádřila se k tomuto neúprosnému období.

Nakonec pomohla až biologická léčba, která dokáže snížit počet migrenózních záchvatů o více než polovinu. Navíc je v její moci rovněž snížit jejich intenzitu a zkrátit dobu trvání.

Žena drží z empatie svýma rukama ruku další ženy, která je na kapačkách.
Migréna může být tak vážná, že někteří pacienti skončí na kapačkách. Zdroj: Shutterstock.

Migréna není běžnou tenzní bolestí hlavy, se kterou se potýká většina lidí

Nejběžnějším typem bolesti hlavy je tenzní, která postihuje až 80 % celkové populace. Tento druh bolesti ovšem nelze s migrénou srovnávat, což se v některých případech bohužel i v dnešní době stává. Nemalá část lidí totiž jedince, kteří trpí migrénami, může považovat za „přecitlivělé“ či přehnaně dramatické. Tito lidé si však mnohdy neuvědomují, že migréna se může projevovat mnohem intenzivněji než tenzní bolest hlavy, kterou znají s nejvyšší pravděpodobností oni.

Jak poznat, jestli se potýkáte s migrénou, nebo tenzní bolestí hlavy?

V případě, že se potýkáte s bolestmi hlavy a nevíte, jestli se jedná o migrénu nebo tenzní bolest, je žádoucí, abyste si zjistili, jak se tyto dva typy bolestí projevují.

Migréna

Projevuje se ostrou, pulzující bolestí střední nebo těžké intenzity. Zpravidla je nutné vyčkat 4–72 hodin, než přejde. Ve většině případů je navíc provázena nevolností, ve 30 % pak zvracením a řadou dalších nepříjemných příznaků. Vznik migrény je zpravidla náhlý. U některých pacientů pak migrenózní atace předchází takzvaná aura. Nejčastějším typem je zraková.

Žena se drží za břicho a druhou ruku má před pusou.
Migrénu mohou doprovázet další projevy – například nevolnost. Zdroj: Shutterstock.

Tenzní bolest hlavy

Tenzní bolest hlavy má charakter tupé, tlakové bolesti, která dosahuje mírné až střední intenzity. Neprojevuje se dalšími příznaky jako zvracení a podobně. Vznik je ve srovnání s migrénou pozvolný.

Zdroje: mojezdravi.cz, ordinace.cz, denik.cz,