Brutální týrání a násilí. Vladimir Putin se opětovně obrací k použití kontroverzního gulagu IK-17. V zimě tady klesá teplota pod -50 °C

Přidat na Seznam.cz

Podle zprávy zveřejněné v deníku The Mirror se ruský prezident Vladimir Putin opětovně obrátil k použití kontroverzního gulagu IK-17, který je známý svými mučírnami a místnostmi, kde jsou vězni nuceni vydávat informace o svých přátelích a známých. Nicméně bývalí vězni odhalili další strašlivé detaily týkající se provozu tohoto nepříznivě proslulého gulagu.

Kontroverzní ruský gulag opět slouží prezidentu Vladimiru Putinovi jako prostředek k utlumení odporu a k potlačení těch, kteří se postavili jeho režimu. S narůstajícími obavami, zejména v kontextu konfliktu na Ukrajině, hledal Putin způsob, jak ztížit život aktivistům a opozici. V této věznici, známé jako IK-17, jsou uvězněni jedinci označovaní jako „teroristé“, přičemž toto označení může postihovat prakticky každého, kdo se postaví Putinově vládě.

Podmínky, kterým jsou vězni v IK-17 vystaveni, jsou daleko krutější než vězení jinde, jak potvrzují humanitární organizace. Každý den je pro ně začíná probuzení v půl šesté ráno, přičemž musí absolvovat dvouhodinovou venkovní cvičební rutinu bez ohledu na mnohdy nepříznivé počasí.

Jak uvádí deník Dailystar, IK-17 se nachází nedaleko města Krasnojarsk na Středosibiřské vysočině, vzdálené přibližně 4 000 kilometrů od Moskvy. V zimním období zde mohou teploty klesnout až na minus 50 stupňů. Brutálnímu násilí a mučení je zde stále na denním pořádku. V rámci této věznice existují takzvané „tiskové místnosti“, kde jsou vězni podrobováni nátlaku s cílem vynutit si jejich přiznání a získat informace o jejich přátelích a známých, kteří jsou následně zadržováni. Videonahrávky zachycují úředníky věznice, kteří bití vězňů provádějí během jejich přepravy po chodbách. Vězni, kteří mají přízeň personálu, jsou dokonce povzbuzováni k napadání svých spoluvězňů.

Ti, kteří odmítají spolupracovat, jsou vystaveni týrání ze strany svých spoluvězňů, kteří jsou donuceni provádět různé formy fyzického ponižování. Mezi ně patří i ponoření hlavy do znečištěných toalet. Navíc se tato věznice nachází v blízkosti obrovské hliníkové huti společnosti Rusal, což má vážné důsledky pro životní prostředí a zdraví místních obyvatel. Všechny místní domy byly přesunuty a někteří vězni pracují a žijí přímo na pozemcích této továrny. Prach, smog a saze spolu s blízkostí k továrně vytvářejí životní prostředí, které ohrožuje zdraví a kvalitu života. Jedním z bývalých vězňů byla popisována situace takto: „Když necháte okno otevřené, parapet může přes noc zčernat.“

Zdroj: The Mirror, Dailystar