Britský premiér nevylučuje dodávky bojových letounů pro Ukrajinu. Ostatní země se přidávají

Přidat na Seznam.cz

Rishi Sunak, premiér Spojeného království, připustil možnost dodávky bojových letounů Ukrajině, i když uvedl, že výcvik k jejich obsluze by mohl trvat měsíce, ne-li roky, uvádí deník Ukrainska Pravda. Stíhací letouny jsou podle něj „neuvěřitelně sofistikované vybavení, jehož obsluha se školí měsíce, ne-li roky“.

Po souhlasu s vysláním tanků se zvýšil tlak Ukrajiny na západní spojence, aby Kyjevu dodali bojová letadla. A západ se zpočátku tvářil odmítavě. To se možná změnilo. Na otázku, zda britský premiér vylučuje možnost dodávek letadel, Sunak v televizi TalkTV odpověděl: „Ne, s našimi ukrajinskými přáteli stále vedeme dialog o tom, jak můžeme Ukrajinu náležitě podpořit… Naším přáním a cílem je, aby Ukrajina v tomto konfliktu zvítězila… Nejde tedy jen o vybavení, ale i o schopnosti a výcvik, který s ním souvisí, spolu s plánem s našimi spojenci, který zajistí vítězství,“ dodal.

I bývalý britský premiér Boris Johnson se vyslovil pro vyslání dalších zbraní na Ukrajinu. V odpovědi na otázku týkající se stíhaček F-16 Johnson podpořil poskytnutí všech typů zbraní, které Ukrajina potřebuje. Na což reagoval Ministr obrany Spojeného království Ben Wallace, který prohlásil, že předání stíhaček Ukrajině „by nebylo správným přístupem,“ ale konečné rozhodnutí v této věci zatím neexistuje.

Stíhačky už nejsou tabu

Po souhlasu s vysláním tanků se zvýšil tlak Ukrajiny na západní spojence, aby Kyjevu dodali bojová letadla.
Podle poradce francouzského ministra obrany Sébastiena Lecornua, Francie zvažuje žádost Ukrajiny o výcvik pilotů stíhaček, informuje deník Politico.

V pátečním rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro vyzval ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov Paříž, aby pomohla vycvičit své piloty na francouzských letounech.
„Slyšel jsem mnoho odborníků, kteří se o francouzských letadlech a jejich pilotech vyjadřují pochvalně. Byl bych samozřejmě velmi rád, kdyby ukrajinští piloti mohli být vyškoleni v létání na francouzských letadlech a využít tyto zkušenosti k zajištění vítězství,“ řekl.

V posledních dnech několik evropských a amerických představitelů naznačilo, že dveře pro vyslání stíhaček na Ukrajinu již nejsou zavřené. V lednu nizozemský ministr zahraničních věcí Wopke Hoekstra uvedl, že Amsterdam by žádost o stíhačky F-16 posoudil „s otevřenou myslí“ a dodal, že pokud jde o vojenskou podporu, „neexistují žádná tabu“.

Minulý týden zástupce poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jon Finer uvedl, že USA budou s Kyjevem a spojenci „velmi pečlivě“ diskutovat o myšlence poskytnout Ukrajině stíhačky.

Zdroj: Ukrainska Pravda, Politico, Le Figaro