Britský premiér Cameron vyzývá Izrael, aby nepodnikal odvetná opatření proti Íránu

Přidat na Seznam.cz

Britský ministr zahraničí David Cameron vyzval Izrael, aby po íránském útoku dronem a raketou nepodnikal odvetné kroky, a řekl, že by měl Izrael „myslet hlavou i srdcem“, protože útok Teheránu byl téměř neúspěšný.

Útok více než 300 raket a dronů z Íránu způsobil v Izraeli jen mírné škody, protože většinu z nich sestřelil jeho obranný systém Iron Dome a s pomocí USA, Británie, Francie a Jordánska. Následoval po podezřelém izraelském leteckém útoku na areál íránského velvyslanectví v Sýrii z 1. dubna, píše deník The Guardian.

„Myslím, že mají plné právo myslet si, že by měli odpovědět, protože byli napadeni, ale my je jako přátelé vyzýváme, aby mysleli hlavou i srdcem, aby byli chytří i tvrdí,“ řekl Cameron televizi BBC.

Dodal, že naléhá na Izrael, aby nestupňoval napětí na Blízkém východě.

„V mnoha ohledech to byla pro Írán dvojí porážka. Útok byl téměř naprostým neúspěchem a oni světu odhalili, že jsou zhoubným vlivem v regionu. Takže doufáme, že nedojde k odvetné reakci,“ řekl pro deník Sky News.

Cameron prohlásil, že Británie bude rovněž spolupracovat se spojenci a hledat možnosti uvalení dalších sankcí na Írán, a vyzval Izrael, aby se opět soustředil na dohodu o příměří s Íránem podporovaným Hamásem ve válce v Gaze.

Zdroj: The Guardian, BBC, Sky News