Bojovníci Hamásu nacvičili útoky necelý kilometr od izraelské hranice. I přesto unikli pozornosti Mosadu

Přidat na Seznam.cz

Vyšetřování CNN analyzovalo téměř dva roky trvající výcvik a propagandistická videa zveřejněná Hamásem a jeho pobočkami, aby odhalilo přes dva roky příprav, které vedly k útoku z minulého týdne. Zjištění to byla mrazivá. Bojovníci Hamásu trénovali na smrtící útok nejméně na šesti místech v Gaze.

Hamás si postavil makety izraelských kibuců, kde na dohled izraelským hlídkám trénoval braní zajatců a jejich svazování. Maketa táboru, jak ukazuje analýza CNN, se nacházela v těsné blízkosti přechodu Erez, pěšího a velmi dobře střeženého průchodu mezi Gazou a Izraelem, který bojovníci Hamásu nakonec minulý víkend prolomili při krvavém útoku, při němž v Izraeli zahynulo dosud přes 1 200 lidí, jak píše deník Sky News.

CNN se také podařilo získat videa, na kterých bojovníci Hamásu nacvičují vzlety, přistání a útoky s paraglidingem. Stejný útočný způsob se smrtícím účinkem použil Hamás při útoku. Další místa, kde hnutí nacvičovalo útoky, se nacházejí v centrální části a na jihu Gazy. Dva roky staré satelitní snímky neukazují žádný náznak ofenzivní izraelské vojenské akce proti žádnému ze šesti identifikovaných míst. Podle satelitních snímků nejenže v posledních několika měsících probíhala v táborech aktivita, ale některé tábory také pohltily okolní zemědělskou půdu a v posledních dvou letech ji přeměnily ze zemědělské na neúrodnou plochu určenou k výcviku.

V ohromení po bezohledném vpádu Hamásu, kdy bojovníci unesli 150 lidí, přepadli izraelské vojenské základny a zpustošili města a farmy, se objevují otázky o zpravodajských a operačních selháních izraelského bezpečnostního aparátu. Skutečnost, že Hamás se na útok připravoval před zraky veřejnosti nejméně dva roky, vyvolává další otázky, proč Izrael, který má nejlepší špionážní organizaci Mosad na Blízkém východě, nebyl schopen útok ze 7. října zachytit a zastavit?

Když se CNN obrátila na Izraelské obranné síly (IDF) s žádostí o komentář, jejich mezinárodní mluvčí Jonathan Conricus uvedl, že tato zjištění „nejsou ničím novým“. Dodal, že Hamás „měl mnoho výcvikových prostorů“ a izraelská armáda „v průběhu let zasáhla mnoho výcvikových prostorů v různých kolech eskalace“. Je ale záhadou, že pozornosti Mosadu unikly zrovna prostory, které jsou postaveny z betonových bloků, obklopeny ploty a jedno místo má i přistávací plochu. Izrael za to krvavě zaplatil.

Zdroj: CNN, Sky News