Blíží se revoluce. Cestování do Evropy už nebude zdarma

Přidat na Seznam.cz

Od příštího roku už nebude možné cestovat do Evropy zdarma. Začne platit program bezvízového styku ETIAS. Turistům bude umožněn vstup do zemí Evropské unie za poplatek, informoval server CNN.

Program ETIAS se připojí k již existujícím městským turistickým a ubytovacím poplatkům. Vystavení povolení ETIAS bude stát 7 eur, v přepočtu 170 korun. Bude se vztahovat na opakované vstupy do zemí EU po dobu tří let nebo do vypršení platnosti pasu, uvedl deník New York Times.

Systém ETIAS měl původně začít platit už v květnu letošního roku. Jeho spuštění bylo několikrát odloženo. Nyní se zdá, že bude spuštěn v roce 2024. O povolení budou muset žádat občané zhruba 60 zemí mimo EU, kteří v současné době nepotřebují víza do EU.

Jedná se například o lidi z Ameriky, Británie, Irska, Skotska, Japonska, Singapuru či Spojených arabských emirátů.

ETIAS bude fungovat velmi podobně jako program ESTA ve Spojených státech. Cestující musí před cestou požádat o povolení ke vstupu do EU prostřednictvím on-line procesu.

Už v současné době platí v celé řadě evropských měst turistická daň. Tedy poplatek za to, že turisté v dané lokalitě přenocují. Obvykle se jedná o několik eur, které se připočítají k účtu za ubytování.  

Zdroje: CNN, New York Times