Bezpilotní letouny používané Ruskem na Ukrajině mají evropské součástky
Kyjev tvrdí, že íránské bezpilotní letouny používané Ruskem na Ukrajině mají různé evropské součástky, píše deník The Guardian.
Íránské bezpilotní letouny kamikadze použité při posledních útocích na ukrajinská města jsou naplněny evropskými součástkami, vyplývá z dokumentu, který Kyjev zaslal svým západním spojencům a v němž apeluje na to, aby rakety dlouhého doletu útočily na výrobní závody v Rusku, Íránu a Sýrii.
Ve 47stránkovém dokumentu, který ukrajinská vláda v srpnu předložila vládám zemí G7, se tvrdí, že v předchozích třech měsících došlo k více než 600 náletům na města s použitím bezpilotních letounů (UAV) obsahujících západní technologie.
Jak píše ukrajinská agentura Unian, v bezpilotním letounu Šhahíd-131 bylo nalezeno 52 elektrických součástek vyrobených západními společnostmi a 57 součástek v modelu Šhahíd-136, který má dolet 2 000 km a rychlost 180 km/hod.

Jako původní výrobci identifikovaných komponentů je uvedeno pět evropských společností. Mezi výrobci jsou společnosti se sídlem v zemích sankční koalice: Spojené státy, Švýcarsko, Nizozemsko, Německo, Kanada, Japonsko a Polsko, tvrdí se v dokumentu.
Pro příklad, v modelu Šhahíd-131 ukrajinští odborníci identifikovali 14kanálový, přizpůsobitelný integrovaný obvod řízení napájení a mikroprocesor nizozemské společnosti NXP Semiconductor a výkonový tranzistor a integrovaný obvod společnosti International Rectifier.
Dále byl nalezen 32bitový mikrokontrolér, 32bitový procesor, mikrokontrolér s vestavěnou pamětí flash a regulátor velmi nízkého poklesu napětí s inhibitorem od společnosti STMicroelectronics a sledovací čip GPS od švýcarské firmy U-blox.
Co na to uvedené evropské společnosti
Mluvčí společnosti U-blox uvedl: „Společnost U-blox důrazně odsuzuje invazi Ruska na Ukrajinu. Ihned po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 společnost U-blox zastavila veškerý prodej do Ruska, Běloruska a na území okupovaná ruskou armádou na Ukrajině, a to bez ohledu na zamýšlené použití. Nedávno se společnost U-blox rozhodla neprodávat ani členům Euroasijské hospodářské unie (zóna volného obchodu s Ruskem). Od roku 2002 má společnost U-blox zavedenou přísnou firemní politiku, podle níž se její výrobky nesmí používat ve zbraních nebo zbraňových systémech, včetně systémů pro identifikaci cílů.
Mluvčí společnosti NXP Semiconductor uvedla, že společnost hledá nové způsoby jak zabránit zneužití jejich technologií. „NXP je v současné době ve fázi vývoje. Netolerujeme použití našich výrobků v ruských nebo íránských zbraních ani v žádném jiném použití, pro které naše výrobky nebyly navrženy nebo licencovány. Nadále dodržujeme zákony o kontrole vývozu a sankcích v zemích, kde působíme. Nepodporujeme žádné obchody v Rusku, Bělorusku a dalších zemích, na které bylo uvaleno embargo, včetně Íránu. Náš tým je v této záležitosti v neustálém kontaktu s regulačními orgány po celém světě a zkoumá další opatření, která by pomohla neutralizovat nelegální zneužívání čipů.“ uvedla mluvčí.
Zdroje: The Guardian, Unian