Bělorusko získalo od Ruska jaderné raketové systémy Iskander, tvrdí Lukašenko. K odpálení je potřeba jeho souhlas
Bělorusko získalo od Ruska taktické jaderné rakety systému Iskander, uvedl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. „Dostali jsme spoustu munice, především rakety,“ dodal Lukašenko. Zdůraznil, že použití těchto zbraní vyžaduje „přísné dodržování protokolu“ a souhlas vysoce postavených úředníků, píše deník The Kyiv Post.
„Jedná se o obzvláště nebezpečné zbraně. Podepsal jsem nařízení o tom, jak tyto zbraně používat. Lze je použít pouze se souhlasem prezidenta. Podílí se na něm ministr obrany a náčelník generálního štábu. Každý má své funkce. Jaderné zbraně se používají ještě obtížněji,“ řekl Lukašenko.
Belarus Has Acquired Iskander Nuclear Missile Systems from Russia – Lukashenko https://t.co/QR4nANgq9g
— Ukraine News?? (@UaNews_online) January 20, 2024
V úterý 16. ledna běloruský ministr obrany Viktor Chrenin oznámil, že Minsk se chystá změnit svou vojenskou doktrínu tak, aby umožnila použití jaderných zbraní, píše deník Ukrajinska Pravda.
„Jasně sdělíme naše názory na použití taktických jaderných zbraní umístěných na našem území,“ řekl Chrenin během úterního zasedání minské bezpečnostní rady. „Objevila se nová kapitola, v níž jasně vymezíme naše spojenecké závazky vůči našim spojencům.“
Bělorusko je blízkým spojencem Ruska a v době, kdy bylo součástí Sovětského svazu, vlastnilo taktické i dalekonosné jaderné zbraně, stejně jako Ukrajina a Kazachstán.
Spolu s dalšími dvěma bývalými sovětskými republikami se jaderných zbraní vzdaly v rámci Budapešťského memoranda o bezpečnostních zárukách z roku 1994.
V květnu loňského roku Moskva a Minsk dokončily dohodu, která Rusku umožňuje umístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně.
V červnu prezident Putin uvedl, že dodávky byly zahájeny, v prosinci pak prezident Alexandr Lukašenko potvrdil, že dodávky byly v říjnu dokončeny. Bylo to poprvé, kdy byly jaderné zbraně umístěny mimo hranice Ruska.
Umístění jaderných zbraní v Bělorusku, které sousedí s Polskem, Lotyšskem a Litvou a jehož hranice je od hlavního města Ukrajiny vzdálena méně než 200 kilometrů, vyvolalo mezinárodní znepokojení.
Jaderné zbraně, které Rusko vyslalo, jsou taktické zbraně určené pro použití na bojišti a mají relativně krátký dosah a poměrně nízký výkon.
Zdroj: The Kyiv Post, Ukrajinska Pravda