Bělorusko postaví nové vojenské město 40 km od ukrajinských hranic
Bělorusko staví v Homelské oblasti vzdálené 40 kilometrů od ukrajinských hranic nové vojenské město. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil již v minulosti vytvoření „Jižního operačního velitelství“, uvádí deník Ukrainska Pravda a deník Svidomi.
Město vzniká na území bývalých dětských táborů a první etapa výstavby by měla být dokončena v březnu 2024. Přesná lokace zveřejněna nebyla, avšak byla zaznamenána výstavba na území bývalého pionýrského tábora v Homelském okrese, které se nachází 40 km od hraničního přechodu Nova Huta na bělorusko-ukrajinské hranici. V novém vojenském táboře by měla být umístěna posádka, která pokryje státní hranici.
Podle ukrajinského vojenského experta Oleha Ždanova by nebylo překvapením, kdyby bylo v Bělorusku poblíž hranic s Ukrajinou vybudováno více takovýchto zařízení. Zazněla také možnost, že pokud by došlo k politickému sjednocení Běloruska a Ruska, mohou se tato vojenská města změnit na vojenské základny k útoku. V tomto novém vojenském městě mohly být nasazeny síly speciálních operací, informuje deník Svidomi.
Válečná situace
Vztahy Běloruska se sousedními zeměmi v NATO se v loňské létě poměrně zhoršily. Na Ukrajině zaznělo podezření, že Bělorusko by mohlo být ruským spojencem. Bělorusko sice nelze nazývat ruským spojencem, avšak umožnilo Rusku zaútočit na Ukrajinu ze své půdy, uvedl web SIPRI. V roce 2022 byla vojenská zátěž Běloruska v porovnání se sousedními státy v NATO výrazně menší, šlo o 1,6 % HDP, což je pod evropským průměrem 2,5 % ve stejném roce. Běloruská armáda je silně závislá na ruském dovozu zbraní, v posledním desetiletí Bělorusko dováželo více zbraní a obrněných vozidel z Číny a Ruska. Rusko loni v březnu oznámilo umístění části svých jaderných hlavic do nestrategického skladu jaderných zbraní v Bělorusku, aby je použilo s běloruskými raketami Iskander a jinými bojovými letouny.
Zdroj: Ukrainska Pravda, Svidomi, SIPRI