Bangladéš zachvátila smrtelná epidemie horečky dengue, odborník varuje před eskalací krize. Zemřelo už 31 dětí

Přidat na Seznam.cz

Rušný Bangladéš, kde žije více než 170 milionů lidí, se potýká s hrozivou epidemií horečky dengue, která si letos vyžádala již nejméně 176 obětí, z toho 31 dětí mladších 14 let. V době, kdy se zemí prohánějí monzunové deště, se horečka přenášená komáry rychle šíří a zahlcuje nemocnice a zdravotnické úřady, píše deník Al Jazeera.

Navzdory alarmující situaci vláda oficiálně nevyhlásila epidemii. Zdravotničtí odborníci však trvají na tom, že rozsah nákazy již dosáhl „epidemické“ úrovně, a vyzývají k urychlené akci a reakci na boj se smrtelnou nemocí.

Údaje Generálního ředitelství zdravotnických služeb (DGHS) vykreslují chmurný obraz probíhající krize. Jen za jediný den, ve středu, si dengue vyžádala 19 obětí na životech, čímž se zvýšil počet hospitalizací, který letos dosáhl téměř 33 000. Šokující je, že počet úmrtí se vyšplhal na 176, přičemž jen za prvních 23 červencových dnů došlo ke 115 úmrtím, což výrazně překonává loňské údaje za stejné období, kdy bylo hlášeno pouze 29 úmrtí.

Zdravotničtí odborníci jsou zhoršující se situací hluboce znepokojeni, protože srpen a září jsou v Bangladéši historicky nejčastějšími měsíci, kdy dochází k hospitalizacím i úmrtím na dengue. Letošní epidemie horečky dengue je srovnávána s dopady, které měla v roce 2019, který byl známý svou silnou epidemií.

Zatímco se Bangladéš potýká s epidemií smrtící horečky dengue, národ je v boji proti tomuto viru jednotný. Vzhledem k tomu, že jde o životy, zdravotnické orgány a komunity neúnavně pracují na omezení šíření nemoci a poskytování základní lékařské péče postiženým, informuje deník Nikkei Asia.

Epidemie horečky dengue v Bangladéši je jasnou připomínkou naléhavé potřeby informovanosti veřejnosti, preventivních opatření a robustní zdravotnické infrastruktury pro boj s těmito infekčními chorobami. Mezinárodní společenství je rovněž solidární a nabízí podporu a pomoc, aby Bangladéši pomohlo překonat tuto krizi a zabránilo dalším ztrátám na životech.

Zdroje: Al Jazeera, Nikkei Asia