Americký ministr obrany Lloyd Austin přislíbil Ukrajině brzkou dodávku tanků M1 Abrams

Přidat na Seznam.cz

Americký ministr obrany Lloyd Austin při zahájení jednání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny v Německu přislíbil, že Ukrajina brzy obdrží od Spojených států tanky M1 Abrams, píše deník Euronews.

„Jsem potěšen, že mohu oznámit, že tanky M1 Abrams, které se Spojené státy již dříve zavázaly poskytnout, brzy dorazí na Ukrajinu,“ řekl Austin.

Tanky budou spárovány se 120mm pancéřovými střelami s ochuzeným uranem. Tato munice je kontroverzní kvůli spojitosti se zdravotními problémy, jako je rakovina a vrozené vady, oblastech, kde byla použita v minulých konfliktech, ačkoli nebylo jednoznačně prokázáno, že by takové problémy způsobovala, uvádí deník VOA.

Ukrajina bojuje s ruskými jednotkami v pomalu probíhající protiofenzívě, kterou zahájila v červnu a která narazila na silnou obranu. Austin uvedl, že protiofenzíva pokračuje ve stálém postupu vpřed.

Šéf americké obrany rovněž přivítal nového ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova, který byl jmenován počátkem tohoto měsíce v rámci významné změny pro Kyjev po korupčních skandálech na ministerstvu.

Vysoce postavený americký představitel obrany uvedl, že setkání bylo příležitostí vyslechnout si od samotného ministra Umerova, jaká je jeho vize a co je jeho prioritou.

Američtí představitelé stáli v čele úsilí o mezinárodní podporu Ukrajiny, když po ruské invazi rychle vytvořili koalici na podporu Kyjeva a koordinovali pomoc desítek zemí prostřednictvím téměř měsíčních setkání kontaktní skupiny.

Podporovatelé Ukrajiny také poskytli kyjevským jednotkám výcvik, zatímco Spojené státy a další země uvalily na Rusko tvrdé sankce. Cílem sankcí jsou finanční instituce, dovoz technologií a vývoz energie.

Zdroj: Euronews, VOA