Američané sestřelili čtvrtý neznámý létající objekt za poslední týden

Přidat na Seznam.cz

Jedná se již o čtvrtý sestřel během jednoho týdne a třetí během několika dní poté, co byly objekty sestřeleny na Aljašce a v Kanadě. USA sestřelily další neidentifikovaný objekt, který podle nich letěl v blízkosti citlivých vojenských objektů a mohl být použit ke špionáži, uvedl deník Sky News.

Objekt byl na příkaz prezidenta Joea Bidena sestřelen v neděli ve 14:42 místního času nad jezerem Huron v Michiganu. Americká stíhačka F-16 vystřelila raketu ve výšce asi 6000 km v obavách, že by její výška a dráha letu mohly ohrozit civilní letadla.

Čtyři létající objekty

V pátek 4. února americká armáda sestřelila u pobřeží Karolíny podezřelý čínský špionážní balon, který podle ní prolétal citlivými vojenskými místy v Severní Americe.

V pátek 10. pátku byl nad mořským ledem poblíž Deadhorse na Aljašce sestřelen druhý objekt o velikosti „auta“.

V sobotu 11. února nařídil premiér Justin Trudeau americkému vojenskému letounu sestřelit třetí neidentifikovaný objekt, který letěl vysoko nad severním kanadským územím Yukon.

V neděli 12. února sestřelily americké stíhačky raketou čtvrtý neidentifikovaný objekt nad Huronským jezerem na hranicích USA a Kanady.

Objekt měl tvar válce

Generál amerického letectva Glen VanHerck přiznal, že neví, co byly poslední tři sestřelené objekty a jak se udržely ve vzduchu. Novinářům však řekl, že nejsou stejné jako čínský „špionážní“ balon sestřelený před týdnem poblíž Jižní Karolíny. Mluvčí Rady národní bezpečnosti dříve v neděli uvedl, že neidentifikované objekty sestřelené nad Aljaškou a Kanadou byly „mnohem menší“ než čínský balón. Kanadská ministryně obrany Anita Anandová jej popsala jako válcovitý, ale menší než čínský balón.

Vyprošťovací týmy jsou na zemi a snaží se objekt najít a analyzovat. Stále je toho hodně, co o něm musíme vědět. Proto bude analýza tohoto objektu velmi důležitá,“ řekl kanadský premiér Justin Trudeau novinářům.

Spojené království a jeho spojenci přezkoumají, co tyto zásahy do vzdušného prostoru znamenají pro naši bezpečnost. Tento vývoj je další známkou toho, jak se situace v oblasti globálních hrozeb mění k horšímu,“ řekl mezitím ministr obrany Spojeného království Ben Wallace.

Začátkem tohoto týdne Peking připustil, že balon sestřelený u Jižní Karolíny pocházel z Číny, ale trval na tom, že šlo o „civilní vzducholoď“. Uvedl, že zabloudil do vzdušného prostoru USA a sloužil k meteorologickému a jinému vědeckému výzkumu.

Zdroj: defense.gov, news.sky.com, redakce