Afghánistán pod vládou Tálibánu je krůček od hladomoru. Rodiče dávají dětem sedativa, aby hlad zaspaly

Přidat na Seznam.cz

Afghánistán letos čeká druhá zima pod vládou Tálibánu, spousta obyvatel ji ale nemusí přežít, protože zemi sužuje hlad. Zoufalí rodiče dávají svým hladovým dětem léky na uklidnění, někteří dokonce prodávají své orgány, aby bylo na jídlo.

Podle zjištění BBC, jejíž reportéři mluvili s obyvateli vesnic poblíž třetího největšího afghánského města Herátu, se afghánští rodiče snaží tišit pláč svých hladových dětí podáváním uklidňujících léků, předepisovaných obvykle na léčbu úzkostných poruch.

Podle lékařů v případě podávání těchto léků malým dětem, které nemají dostatečný příjem potravy, hrozí poškození jater a řada dalších problémů, jako je chronická únava, poruchy spánku a chování. Zoufalí afghánští rodiče je přesto dávají i těm nejmenším.

Lékaři bez hranic zaznamenali v letošním roce nárůst počtu hospitalizací ve svých zařízeních pro léčbu podvýživy v celé zemi až o 47 % oproti loňskému roku. Odhaduje se, že s akutním nedostatkem potravin se nyní potýká až 20 milionů Afghánců.

Lidé z okolí Herátu jsou na těžký život zvyklí, většina mužů se živí jako námezdní dělníci. Když však loni v srpnu převzal moc Tálibán, zahraniční finanční prostředky plynoucí do Afghánistánu byly zmrazeny, což vyvolalo hospodářský kolaps. Lidé jsou většinou bez práce, ti šťastnější si vydělají méně než 1 dolar (23 korun) denně.

Afghánci jsou tak nyní nuceni podnikat různé krajní kroky, aby své rodiny zachránili před hladem. Pokud musí splatit peníze půjčené na nákup jídla, někdy nezbývá nic jiného než nechat si za úplatu odebrat některý orgán, většinou ledvinu.

Ani to ale nemusí stačit. Množí se příběhy, kdy věřitelé požadují dceru namísto peněz, které rodiny nejsou schopny vrátit. Nezisková organizace World Vision popisuje, jak jsou malé holčičky prodávány jako dětské nevěsty, přestože je tato praktika v Afghánistánu oficiálně zakázána. Dlužno dodat, že dívky jsou prodávány za polovinu ceny odebrané ledviny.

Zdroj: BBC, Times Now News, World Vision