44 mrtvých a více než 200 zraněných při výbuchu na shromáždění islamistické politické strany

Přidat na Seznam.cz

Při tragickém výbuchu bomby na shromáždění politické strany v pákistánské provincii Chajbar Pachtunchvá zahynulo nejméně 44 lidí a téměř 200 dalších bylo zraněno. Terčem útoku se během shromáždění stala konzervativní strana Džamiat Ulema-e-Islám (JUI-F). Policie má podezření, že výbuch, k němuž došlo v blízkosti pódia, kde bylo přítomno několik vysokých stranických představitelů, provedl sebevražedný atentátník, píše deník The Guardian.

Úřady incident vyšetřují a první zprávy naznačují zapojení Islámského státu (IS), ačkoli žádná skupina se k odpovědnosti oficiálně nepřihlásila, informuje BBC News. Shromáždění se konalo před nadcházejícími volbami a zúčastnilo se ho více než 500 příznivců.

Zraněné rychle odvezly sanitky do nemocnic, zatímco na místě se prášilo a panoval chaos. Jeden z přeživších popsal děsivou scénu, když se snažil udržet na nohou uprostřed zraněných a roztroušených trosek.

Tragický incident vyvolal odsouzení ze strany různých politických osobností, přičemž vedoucí představitelé vyzvali k jednotě a vystoupení proti takovýmto násilným činům. Předseda strany JUI-F vyjádřil smutek a prohlásil, že útok byl pokusem narušit jejich účast v nadcházejících volbách.

Tento ničivý bombový útok poukazuje na přetrvávající bezpečnostní problémy, kterým Pákistán čelí, zejména v oblastech sousedících s Afghánistánem, kde, jak známo, operují ozbrojenci. Úřady situaci pečlivě sledují a nadále usilují o udržení míru a stability v regionu.

Zdroje: The Guardian, BBC News