22 let od zkázy Světového obchodního centra. K zemi však šla ještě třetí budova

Přidat na Seznam.cz

11. září 2001 je v dějinách USA považováno za jeden z nejtemnějších a nejsmutnějších dnů. Teroristická organizace Al-Káida zaútočila na USA nebývalou silou. Málokdo ale ví, že kromě zhroucení Dvojčat byla zničena i jiná známá budova, jak píše list Marca.

Prakticky každý z nás si ještě dokáže i dnes vybavit kde a s kým byl toho dne, kdy se zejména v New Yorku odehrávaly scény známé snad jen z amerických katastrofických velkofilmů. Do věží Světového obchodního centra narazila letadla řízená sebevražednými piloty. V troskách Dvojčat přišlo o život téměř 3 000 lidí a až 25 000 jich bylo zraněno.

Jen znalci však ví, že po tomto útoku spadla kromě dvou ikonických věží také třetí budova obchodního centra – WTC7 postavená v roce 1987. Ačkoli ji žádné letadlo nezasáhlo, pád Dvojčat jí způsobil vážné poškození velké části její konstrukce. Na základě nařízení úřadů musel být 186 metrů vysoký mrakodrap o 47 patrech po útocích nakonec zbourán. Vyšetřování státní agentury NIST (Národní institut pro standarty a technologie) prokázalo, že se jednalo vůbec o první poškození tak vysoké budovy od ohně.

New York se tak toho dne rozloučil i s dalším velkým mrakodrapem města, které nikdy nespí.

Zdroj: Marca, NIST