Francie zabavila britskou rybářskou loď. Paříž dává ultimátum Londýnu, který oznamuje odvetná opatření
Ve středu večer zadrželi Francouzi britskou rybářskou loď, kterou obvinili z narušení teritoriálních vod. Tento krok přichází uprostřed sporu o práva na rybolov po brexitu. Paříž hrozí zablokováním nákladní dopravy z Británie a vyvolává zmrazení dodávek energie, Johnson oznamuje odvetná opatření, píše portál France24.
Francie včera večer zadržela britskou rybářskou loď obviněnou z narušení teritoriálních vod poblíž přístavu Le Havre na pobřeží Lamanšského průlivu. Jde o nečekanou eskalaci sporu o rybářská práva, který proti sobě již několik měsíců staví francouzskou a britskou vládu: po brexitu musí bretaňští a normanští rybáři získat ad hoc povolení k rybolovu v britských vodách, zejména v okolí Normanských ostrovů od francouzského pobřeží.
Paříž si však stěžuje, že Britové udělují licence nedostatečně, čímž ohrožují francouzský rybářský průmysl. Francie proto vyhlásila ultimátum: pokud do 2. listopadu nezíská dostatečný počet povolení, hrozí, že britským lodím zamezí přístup do svých přístavů a zpomalí veškerou nákladní dopravu mezi oběma stranami Lamanšského průlivu zavedením přísných kontrol nákladních vozidel a celních a hygienických norem pro zboží dovážené z Londýna. Stručně řečeno, jde o totální obchodní válku, která se zde nemusí zastavit, protože dalším krokem Francouzů by mohlo být i zablokování dodávek energie do Británie. Stručně řečeno, jde o rozsáhlé embargo, jaké tu nebylo od napoleonských válek.
„Zatím jsme se snažili o dialog,“ řekl francouzský ministr pro Evropu Clement Baune, „ale získali jsme jen polovinu licencí k rybolovu: to nestačí a není to přijatelné. Takže teď musíme používat jazyk síly, protože to je jediná věc, které britská vláda rozumí.“
Boris Johnson však nehodlá zůstat nečinný. „Výhrůžky Francie jsou zklamáním a nepřiměřené,“ řekl mluvčí Downing Street, „a nejsou tím, co bychom očekávali od blízkého spojence a partnera.“ Proto na ně bude reagováno „přiměřenou reakcí“. Jinými slovy, odplata.
Francouzsko-britské vztahy tak klesly na historické minimum. V Londýně obviňují francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že brexit nikdy nestrávil a chce, aby za něj Britové zaplatili.
Paříž v tomto sporu s Londýnem doufá v evropskou solidaritu, ale z Bruselu a ostatních hlavních měst zaznívají jisté rozpaky, zejména v době, kdy EU vede s Velkou Británií delikátní jednání o statusu Severního Irska. V této fázi „námořní bitva“ nepomáhá. Je však zřejmé, že Paříž i Londýn mají politický zájem na tom, aby se tvářily tvrdě: vody Lamanšského průlivu budou pravděpodobně ještě nějakou dobu rozbouřené.
Zdroj: france24.com