U Osla v kolébce i U Zlatého hroznu: Jaké příběhy ukrývají slavné domy v Praze
Staré domy bezpochyby dotvářejí historickou atmosféru městského života. V Praze těchto domů najdeme nespočet. Mnohdy kolem nich denně procházíte a vůbec vás nenapadne přemýšlet nad jejich příběhem.
Většina historických domů se jménem jako „U Tří housliček“, „U Zlaté koruny“ nebo „U Osla v kolébce“, má svůj příběh. Někdy jde o reálnou událost, ale většinou je dům spojen s všemožnými legendami nebo symbolickými poselstvími. Domovní znamení a názvy vytvářejí specifický charakter města. Ještě než se domy začaly číslovat, právě podle nich lidé věděli, kam jdou. A dodnes přitahují pozornost nejen historiků, ale i každého, kdo se rád prochází s očima otevřenýma k detailům.
Domovní znamení jako klíč k minulosti
Dříve, než se začaly domy číslovat, sloužila k jejich identifikaci právě domovní znamení. Zdobné štíty, sošky, malby nebo reliéfy měly za úkol dům odlišit, ale často nesly i hlubší význam. Mohly odkazovat na povolání majitele, osobní záliby nebo třeba přání štěstí a ochrany.
Faustův dům
O Faustově domě na Karlově náměstí jistě víte. Název dům získal podle doktora Fausta. Faust však v domě nikdy nebydlel. Legenda je spjata spíše s vědou a podivnými událostmi, které se na místě odehrály. V domě byly přítomny zvláštní nástěnné malby, mělo zde také dojít k vraždě kvůli ukrytému pokladu a v podzemí měly být také tajné chodby. V minulosti na tomto místě sídlili lékaři a vědci, kteří svou činností podněcovali fantazii okolí. Dnes zde najdete lékárnu a část budovy také využívá 1. lékařská fakulta UK. Ducha dávné minulosti si dům však uchovává dodnes.
Dům U Zlaté hvězdy a další
Malá Strana sdružuje hned celou řadu historických domů s poetickými názvy. U Zlaté hvězdy, U Tří bubnů, U Kamenného beránka… Každý z domů má vlastní příběh a architektonický vývoj. Tyto budovy byly většinou postaveny již v gotice.
Kde se vzala jména domů?
Některá domovní jména mají zcela praktický základ – například podle barvy fasády, počtu pater nebo sousedního objektu. Jiná vznikla podle něčeho úplně jiného – osobních preferencí majitelů, oblíbených zvířat, rostlin či symbolů. Některá z těchto jmen však dnes vysvětlit nedokážeme.
Dům U Dvou slunců
V Nerudově ulici se nachází slavný Dům U Dvou slunců. Tento dům zajisté znáte ve spojení se známým spisovatelem, Janem Nerudou, který zde v mládí žil. Právě tento dům Nerudu inspiroval během psaní „Povídek malostranských“. Na fasádě domu dodnes najdete dvě stylizovaná slunce. Celá budova je kulturní památkou. Při procházce po Malé Straně si nelze neuvědomit, jaký vliv měla atmosféra těchto uliček na českou literaturu i výtvarné umění.
Historické domy v Brně a dalších městech
Historické domy se zajímavým příběhem najdeme i mimo hlavní město. V Brně se například nachází Dům U kamenné panny. Stojí na ulici Orlí. Jméno dům získal na základě plastiky ženské postavy na fasádě. K domu se váže několik pověstí, z nichž některé vyprávějí o zklamané lásce, jiné o ochraně města před morem.
Prahou a Brnem však stále ještě nekončíme! Historické domy najdete v Česku i jinde. Pokud se vydáme například do Českého Krumlova, najdeme zde Dům U růže a Dům U dvou medvědů. V Olomouci zase zaujme například Dům U Černého psa.
Historie, kterou lze číst ve zdech
Historické domy nejsou jen památky. Jsou to svědci změn, lidských příběhů i kulturního vývoje. Jsou živým důkazem toho, že i stavby mohou vyprávět – stačí jim naslouchat. A právě díky dochovaným domům se daří zachovat ducha míst, kde se mísí tradice, umění i každodennost.
Za domovními jmény se skrývá i humor
Občas jména domů odrážela nadsázku či ironii – například dům U Modré hvězdy mohl být označením pro dům veselého rázu nebo přímo pro hospodu. Dům U Dvou koček nemusel nutně patřit milovníkovi zvířat – možná jen odkazoval na dvě sošky nebo obrázek na štítu. Právě tyto detaily dotvářejí pražský kolorit.
Pokud vás tedy příště zaujme zvláštní název na domě nebo ozdobná malba nad vchodem, vězte, že to není jen dekorace. Je to kousek historie, který stále žije mezi námi.
Zdroje: Cs.wikipedia.org, Poznatsvet.cz, Metro