Záhada lodi Mary Celeste z roku 1872: Plavidlo nalezené opuštěné uprostřed Atlantiku

Přidat na Seznam.cz

Záhada lodi Mary Celeste je jednou z nejznámějších nevyřešených námořních záhad v historii. Loď byla objevena v prosinci 1872 v Atlantickém oceánu a bez jakýchkoli známek posádky nebo pasažérů na palubě. 

Nalezená loď byla v dobrém stavu

Loď Mary Celeste, dříve Amazon, vyplula z New Yorku 7. listopadu 1872 s kapitánem Benjaminem Spoonerem Briggsem, jeho ženou, malou dcerou Sophií a sedmi členy posádky. Ten podzim se změnil běh námořní historie. 4. prosince 1872 vyplula kanadská brigantina Dei Gratia, registrovaná pod britskou vlajkou pod vedením kapitána Davida Morehouse do Atlantského oceánu. Dei Gratia měla namířeno do Janova v Itálii, ale když vstoupila do vod mezi Azorskými ostrovy a Gibraltarem, narazila Dei Gratia na osamocenou loď Mary Celeste.

Morehouse vycítil, že loď je v zachovalém stavu, a tak vyslal spolu se svým prvním důstojníkem Oliverem Deveauem výsadek, aby prozkoumal škody. Když posádka vstoupila na palubu, brzy si uvědomila jednu věc: loď Mary Celeste byla naprosto opuštěná.

Teorie, které znějí neuvěřitelně

Pirátství a vzpoura

Jako první se nabízí teorie o pirátech nebo vzpouře. Později se tyto teorie ukázaly jako nereálné. Nikde nebyly nalezeny známky násilí, na lodi zůstal náklad a stejně tak osobní věci posádky.

Mořští netvoři, bouře a zemětřesení

Některé teorie mluví také o obří chobotnici, nadpozemské bouři nebo podmořských otřesech. I v tomto případě se jedná o nesmysl, protože paluba a vybavení zůstaly nepoškozené.

Paranormální jevy

V Americe i Evropě se spekulovalo, že Mary Celeste je prokletá loď. Během jejího působení jako Amazon mnoho jejích kapitánů onemocnělo a zemřelo. A za prokletou byla považována i rodina Briggsových. Syna Arthura zabil pád stromu během silné bouře, podobnou smrtí zemřel i Benjaminův dědeček, jehož bratr Oliver také zemřel na moři. Opravdu byla loď včetně posádky prokletá?

Mary Celeste loď moře
Opravdu byla rodina Briggsových prokletá?, Zdroj: Shutterstock

Vědecky podložené teorie

Loď Mary Celeste převážela sudy s denaturovaným alkoholem, z nichž některé špatně těsnily. Uvolňování těkavých alkoholových par v uzavřené místnosti tak mohlo vést k obavám z výbuchu. Kapitán údajně mohl otevřít nákladový prostor a uvěřit, že hrozí nebezpečí. V panice tak urychleně evakuoval loď, což dokládá chybějící záchranná loďka.

V roce 2006 Andrea Sella, vědec a profesor chemie na UCL, prokázal věrohodnost této teorie tím, že vytvořil repliku a provedl experiment. K tomu použil papírové kostky symbolizující sudy s alkoholem a do repliky vypustil butan, který symbolizoval únik alkoholu. Jakmile repliku zapálil, téměř okamžitě došlo k výbuchu.

Podle Sella by tato forma exploze vyvolala paniku na palubě lodi a Briggs a posádka, zoufale se snažící vyhnout se další smrtelné události, pravděpodobně použili člun k útěku z Mary Celeste, aby explozi unikli. Tuto teorii podporuje i skutečnost, že v době, kdy Morehouse a jeho posádka loď prozkoumali, byly všechny stopy alkoholu již vypařeny.

Od literatury po film

Případ Mary Celeste rychle zaujal pozornost médií a spisovatelů. Arthur Conan Doyle napsal povídku J. Habakuk Jephon’s Statement a o lodi byly natočeny i snímky jako The Mystery of the Mary Celeste či horor Haunting of the Mary Celeste.

Mary Celeste, loď, kterou dodnes obklopuje řada záhad, fascinuje milovníky tajemna. Moderní výzkumy však ukazují, že oceány možná nejsou tak tajemné, jak se mnohdy prezentují. Mary Celeste i tak nadále zůstává příběhem paranormálních jevů. Loď se rychle zařadila mezi další lodě duchů, nad nimiž i v současnosti visí několik záhad. Opravdu může za zmizení posádky panika související s únikem alkoholu? Nebo rodina Briggsových byla doopravdy prokletá?

Ať už je příčina jakákoli a ať už věříte jakékoli teorii, jedna věc je jistá: příběh lodi Mary Celeste bude i nadále kolovat v popkultuře jako nadčasová legenda.

Zdroj: smithsonianmag.com, Ábíčko