Kult zombie: Jde o stvoření, kterým byla ukradena duše

Přidat na Seznam.cz

Zombie jsou dnes všude – ve filmech, seriálech, videohrách i komiksech. Málokdo ale přemýšlí o tom, kde se tato stvoření vzala. Jejich příběh začíná daleko od Hollywoodu, na ostrově Haiti s jeho voodoo rituály. Z původních náboženských tradic se postupně staly největším hitem nejrůznějších hororů. A není divu – zombie v sobě mají všechno, co nás děsí.

Bokor, kněz vúdú
Vúdú má své kořeny v Africe, ale první zmínky o zombie pocházejí z Haiti, zdroj: Shutterstock

Historické kořeny: Voodoo tradice a Haiti

Slovo zombie pochází z Haiti, konkrétně z výrazu zonmi, který má kořeny v Africe. Ale pozor, původní zombie nejsou vůbec takoví, jak je známe z filmů.

V haitském voodoo zombie není mrtvola, která vstala z hrobu. Je to živý člověk bez duše. Je jako živá loutka, pohybuje se, dýchá, ale rozhodovat nemůže.

Jak se z člověka stane zombie? Čaroděj zvaný bokor použije speciální jedy a kouzla. Oběť pak vypadá jako mrtvá a je pohřbena. Později je ale vykopána a ožije, jenže už jako zombie bez vlastního vědomí.

Zní to jako pohádka? Možná ne úplně. Některé rostliny a zvířata na Haiti mají jedy, které dovedou člověka uspat tak hluboko, že vypadá jako by byl mrtvý. Takže možná nejde jen o výplod lidské fantazie.

Původní zombie tedy nebyla příšera, ale nešťastná oběť. Představovala to nejhorší, co se může stát ztrátu svobody a lidskosti.

FIlmová zombie
Kulturní přesah zombie do populární kultury je obrovský. Od filmů přes seriály až po hry a hudební videoklipy, zdroj: Shutterstock

Moderní horor: Od filmů k popkultuře

Do našeho světa zombie přinesly hlavně filmy. Za všechno může George Romero, který v roce 1968 natočil Noc živých mrtvých. Ten ale koncept zombie úplně předělal.

Romerovy zombie už nebyly oběťmi voodoo čarodějů, ale hordami nemrtvých, kteří vstávali z hrobů a požírali živé. Byli pomalí, ale neúnavní. Jejich kousnutí měnilo oběti v další zombie, což vytvářelo efekt sněhové koule.

Tato verze zombie se ujala po celém světě. Vznikly desítky filmů, od vážných hororů až po komedie. Zombie se stalo symbolem kolapsu civilizace a strachu z nezvladatelné epidemie.

Moderní filmy často používají zombie jako zrcadlo společnosti. Představují strach z přelidnění, epidemií, ztráty individuality nebo kolapsu systému. Nejsou to jen příšery, jsou to naše vlastní obavy.

Herní žánry: Videohry a zombie apokalypsa

Videohry zombie milují. A není divu,  jsou to perfektní nepřátelé. Můžete je zabíjet bez výčitek svědomí, protože už nejsou lidští. Přitom pořád vypadají dost lidsky na to, aby byli děsiví.

První úspěšné zombie hry byly Resident Evil a Dead Rising. Hry navázaly na filmy a přidaly akci a přežívání. Museli jste bojovat s davem nemrtvých a nějak se dostat pryč.

Pak přišly online hry jako Left 4 Dead nebo Call of Duty: Zombies. Tam spolupracujete s kamarády proti vlnám zombie. Jde hlavně o týmovou práci a taktiku.

Nejnovější trend jsou obrovské otevřené světy jako DayZ nebo Project Zomboid. Tam zombie nejsou hlavním problémem. Musíte si hlídat, abyste se nenajedli, nenapili, neonemocněli a hlavně, aby vás nezabili ostatní hráči. Zombie jsou vlastně jen jednou z mnoha pastí.

Psychologie strachu: Proč nás zombie fascinují

Zombie v sobě kombinují všechno, co nás děsí nejvíc. Jsou to mrtvé věci, co se hýbou a to přece nejde. Představují strach ze smrti, ale taky ze ztráty kontroly nad vlastním tělem.

Zombie také symbolizují ztrátu lidskosti. Mají naše tváře, ale jsou to bestie. A to vás fakt nakopne najednou vidíte, jak rychle se můžeme zvrhnout.

Pro spoustu lidí představují zombie únik od každodenního stresu. V zombie apokalypse neřešíte hypotéky, práci nebo vztahy. Jde jen o to, jestli přežijete další den. Paradoxně to může působit osvobozujícím dojmem.

Zombie nám taky umožňují bezpečně si zahrát na extrémní situace. Můžeme si představit, jak bychom se zachovali v krizi, aniž bychom opravdu riskovali život. Je to jako bezpečný trénink na nejhorší.

A možná je tu ještě něco víc. Zombie představují svět, kde se všechno zjednoduší na základní otázku: přežiju, nebo ne?

Kulturní evoluce: Od otroctví k zábavě

Je zajímavé sledovat, jak se zombie během staletí úplně změnili. Začali jako symbol otroctví a ztráty lidskosti na Haiti. Dnes jsou zábavou v blockbusterech.

Tahle změna není náhoda. Západ si zombie přizpůsobil podle vlastních potřeb a strachů. Původní význam kritika nelidského zacházení se někam ztratil. Místo toho se zombie staly univerzálními příšerami.

Někteří lidé v tom vidí kulturní krádež, bereme si cizí tradice, aniž bychom chápali, co původně znamenaly. Jiní říkají, že kultura se prostě vyvíjí a prvky si půjčuje.

Každopádně zombie dnes znamenají něco úplně jiného než dřív. Místo konkrétního společenského problému teď symbolizují obecné lidské strachy a fascinaci smrtí.

Je to trochu smutné. Původní poselství zombie, varování před zneužitím moci, se vytratilo. Zůstali z nich jen popkulturní příšery.

Zdroje: Wikipedia, Zombiepedia, BBC, Research Gate