Hledání života na Marsu je v současné době zdrojem nekonečných hypotéz

Přidat na Seznam.cz

Zavřete oči a představte si, že vaše boty se boří do jemného rudého prachu. Vzduch je řídký, sotva byste popadli dech, a nad hlavou se klene narůžovělá obloha jako z jiného světa. Takový je Mars – náš záhadný soused, který fascinuje lidstvo od chvíle, kdy jsme poprvé vzhlédli ke hvězdám.

Perseverance: Nejpokročilejší planetární detektiv

Psal se únor 2021. Zatímco my jsme řešili každodenní starosti, na Marsu přistával rover s poetickým jménem Perseverance – Vytrvalost. Tohle není jen dálkově ovládaná hračka, ale nejdůmyslnější vědecká laboratoř, jakou jsme jako lidé kdy poslali do cizího světa. Představte si robotické vozítko velikosti auta, napěchované přístroji, putující po povrchu planety vzdálené miliony kilometrů.

Co dělá našeho průzkumníka tak výjimečným? On přímo pátrá po biosignaturách, nepatrných molekulárních otiscích života. Je to, jako kdybyste po staletích vešli do opuštěného domu a hledali tam stopy po jeho dávných obyvatelích – vybledlé fotografie nebo otisky prstů na prachu.

Na palubě má zařízení SHERLOC, které by se líbilo každému fanouškovi detektivek. Tento mocný UV laser odhaluje organické molekuly s takovou přesností, že by mu i nejlepší pozemské laboratoře mohly závidět. Když v roce 2022 objevil organické sloučeniny v kráteru Jezero,  srdce vědců poskočila vzrušením. Tyto molekuly by mohly být pozůstatky mikrobů, kteří tam žili, když byl Mars světem s oblohou a řekami.

Malý průzkumník také sbírá vzorky hornin jako časové kapsule pro budoucí mise.

Planeta Mars
Mars, náš nejbližší soused. V minulosti zažil bouřlivé změny, zdroj: Shutterstock

Pátrání v dávných jezerech

Není náhoda, že robotický detektiv přistál právě v kráteru zvaném Jezero. Před 3,5 miliardami let byl tento kráter hluboké jezero napájené řekou, která zde vytvořila deltu. Na Zemi jsou říční delty rájem biodiverzity a místem, kde se nejlépe uchovávají fosilie.

Jak Perseverance zkoumal sedimenty v deltě, odhaloval jednu vrstvu za druhou – jako když listujeme stránkami pradávné knihy. Spodní vrstvy vznikaly v klidném jezeře, nad nimi leží hrubší materiál z povodní. Tento vzorec nám prozrazuje, že Mars prodělal dramatickou klimatickou změnu – z vlhkého světa se proměnil v mrazivou poušť.

Nejvíc nás vzrušuje objev zvláštních hornin bohatých na olivín a pyroxen. Byly vytvořeny sopečnou činností, ale tisíciletí je přetvářela voda. V takovém prostředí by mikrobi mohli získávat energii z chemických reakcí. Když tohle všechno dáme dohromady – jezero, minerály jako zdroj energie, a sedimenty uchovávající organické molekuly – nevypadá to jako dokonalé místo, kde by mohl zanechat stopy dávný život?

Vrtulník Ingenuity
Ingenuity, malý společník roveru Perseverance, zkoumal červenou planetu z nebe, zdroj: Shutterstock

Ingenuity: Oči v marsovském nebi

Malý vrtulník Ingenuity je první stroj, který se vznáší na obloze jiné planety. Původně měl provést jen pár letů, ale tento drobný hrdina absolvoval desítky misí v řídké atmosféře Marsu.

Z výšky dokáže spatřit to, co by rover nikdy neviděl – geologické vzorce, které by mohly ukrývat stopy dávného života. Je to jako průzkum ztracené civilizace z ptačí perspektivy – Perseverance je archeologem očišťujícím každý centimetr půdy, zatímco Ingenuity umožní vidět celkový obraz.

Tento vrtulník přežívá v atmosféře setinu tak husté jako naše, při teplotách klesajících k -90°C.

Proč je pátrání po životě na Marsu důležité

Otázka života na Marsu přesahuje laboratoře a univerzity – dotýká se nás všech:

Evoluční biology fascinuje otázka, zda by marsovský život následoval podobné vzorce jako pozemský. Představ si porovnat DNA z jiného světa. Vznikl život na obou planetách nezávisle, nebo byl přenesen mezi nimi meteority?

Klimatologové v Marsu vidí varovný příběh planety, kdysi podobné Zemi, která prošla katastrofickou změnou. Je to pohled do alternativní budoucnosti, která by nás mohla potkat.

A pro kohokoliv, kdo někdy vzhlédl k nebi s otázkou v srdci – pátrání po životě na Marsu se dotýká té nejzákladnější otázky: Jsme sami? A pokud ne, co to znamená pro naše chápání života a našeho místa v kosmu?

Možná definitivní odpověď ještě nějakou dobu nedostaneme, ale každý nový objev nás přibližuje k pochopení našeho kosmického souseda. A možná i k hlubšímu pochopení nás samotných v tomto vesmíru, který by mohl být plný života čekajícího na objevení.

Zdroje: NASA, Wikipedia, space.com