Domy slavných architektů: Znáte Hoffmannův dům a Jurkovičovu vilu?

Přidat na Seznam.cz

Představte si, že můžete nakouknout do obýváku slavného architekta. Jak asi vypadá domov člověka, který navrhuje domy pro ostatní? V Česku máte jedinečnou šanci zjistit to na vlastní oči. Na vás čekají kouzelné vilky a domečky, do kterých, když vstoupíte, jako byste se objímali s duchem jejich tvůrců. Tihle kreativní géniové kdysi proměnili obyčejné ulice našich měst v místa, která dodnes berou dech.

Hoffmannův dům: Od starostenského synka k hvězdě světové architektury

Představte si malého kluka z moravského maloměsta, který se později stal hvězdou světové architektury! Přesně takový byl příběh Josefa Hoffmanna. Jeho rodný dům okamžitě rozpoznáte, jakmile se projdete po náměstí v Brtnici.

Už od dveří na vás dýchne zvláštní atmosféra. Když vstoupíte dovnitř, jako byste cestovali časem do světa, který si šikovný Josef vytvořil podle svých snů. Mezi lety 1907-1911 si tu Hoffmann hrál jako s velkou stavebnicí – dvě staré barokní budovy proměnil v originální výstavní prostor plný překvapení. Každý pokoj vám něco prozradí o jeho představách o dokonalém bydlení.

Jeho tatínek byl v Brtnici váženou osobností – celých 36 let dokonce starostou. Za vstupné 100-150 Kč uvidíte originální Hoffmannovy tapety s optickými iluzemi i nábytek, který navrhl.

Vila ve stylu art deco
Unikátní kompozice Jurkovičovy vily zaujme i po sto dvaceti letech, zdroj: Shutterstock

Jurkovičova vila: Když se pohádka stane skutečností

Máte rádi barvy a hravost? Pak vás okouzlí vila Dušana Jurkoviče v brněnských Žabovřeskách. Tento pestrobarevný dům z roku 1906 vypadá, jako by vystoupil z pohádkové knížky.

Srdcem domu je úžasná schodišťová hala, z níž se můžete kochat Jurkovičovou láskou k lidovému umění. Na každém kroku narazíte na zdobené dřevěné prvky a stěny hrající všemi barvami.

Pro vaše děti to bude jako návštěva pohádkového zámku – mohou si vyzkoušet interaktivní prvky v expozici a pak se vyřádit na zahradě. Prohlídky stojí 120-180 Kč a konají se několikrát denně.

Náš tip: přijďte v sobotu dopoledne, kdy je tu nejméně lidí. Nezapomeňte také nakouknout do zahrady – byla nedávno obnovena podle původních plánů a na jaře a v létě hraje všemi barvami.

Interiér od Adolfa Loose
Loosovi interiéry plzeňských bytů jsou součástí příběhů významných židovských rodin, zdroj: Shutterstock

Loosovy interiéry: Jednoduchost, která vás překvapí

Už jste zaslechli o tom architektovi, který tvrdil, že ornament je zločin? Adolf Loos byl pravým opakem svých dekoru milujících kolegů. V Plzni můžete navštívit hned osm bytových interiérů, které vytvořil ve 30. letech.

Až se projdete po plzeňské trase Loosových interiérů, budete v šoku. Tenhle rebel doslova převrátil svět architektury naruby. Představte si, že v době, kdy všichni zdobili, co se dalo, Loos tvrdil, že ozdoby jsou zbytečné a předražené. Na luxusní materiály a čisté linie, které i dnes působí svěže, sázel místo výzdoby. Je to jako byste přišli z přeplněného bazaru do elegantního obchodu s nejkvalitnějším zbožím.

Budete překvapeni, jak moderně jeho prostory působí i po téměř sto letech. Jeho revoluční koncept Raumplanu znamená, že místnosti mají různou výšku podle toho, k čemu slouží – jako byste procházeli trojrozměrným puzzle.

Za vstupné 180-250 Kč navštívíte Brummelův dům, Semlerovu rezidenci a další skvosty. Pozor, musíte se předem objednat – termíny se často plní i několik týdnů dopředu.

Jak naplánovat návštěvu: Praktické tipy pro váš výlet

Chcete vidět všechny tři místa? Ideální je rozložit si návštěvy do dvou dnů – první den Brno s Jurkovičovou vilou, druhý den ráno Brtnice s Hoffmannovým domem a odpoledne Plzeň.

Autem vám cesta z Brna do Brtnice zabere přibližně jednu hodinu, a když budete pokračovat do Plzně, připravte se na další dvě hodiny jízdy. S delší dobou jízdy a několika přestupy musíte počítat v případě, že se rozhodnete pro cestování veřejnou dopravou.

Nezapomeňte si návštěvu Loosových interiérů zarezervovat alespoň dva týdny předem. U ostatních stačí přijít v otevírací době, ale i tam je lepší ověřit aktuální informace na webu.

Pro koho se hodí návštěva architektonických skvostů: Každý si přijde na své

Tyto architektonické perly si užijí všichni – od rodin s dětmi až po odborníky.

Pro rodiny s dětmi jednoznačně vede Jurkovičova vila. Vaše ratolesti budou nadšené z barevného „pohádkového domečku“ a interaktivních prvků. S dětmi raději vynechte Loosovy interiéry – prohlídky jsou delší a pro nejmenší mohou být nudné.

Jste milovník historie? Pak vás potěší všechny tři objekty. Každý vypráví jiný příběh – od přerodu secese k moderně u Hoffmanna přes spojení lidové tradice s novátorstvím u Jurkoviče až po radikální minimalismus u Loose.

Studenti a nadšenci do architektury objeví v těchto stavbách poklady k prostudování. Většina objektů nabízí slevy pro studenty 30-50 %, takže vás návštěva nevyjde draho.

Tip na závěr: Pořiďte si architektonickou kartu za 350-400 Kč, která vám umožní navštívit více památek se slevou. Ušetříte a ještě objevíte místa, o kterých jste možná ani nevěděli.

Zdroje: Kudy z nudy, Český rozhlas Vysočina, Plzeň.cz