Kutná Hora není jen chrám sv. Barbory a kostnice, ale také Vlašský dvůr nebo zámek Kačina

Přidat na Seznam.cz

Kutná Hora je historické středočeské město, které se od roku 1995 pyšní zápisem na seznam UNESCO. Kdysi si troufalo konkurovat i samotné Praze, a to všechno díky stříbru, které se nacházelo pod jeho povrchem v hojném množství ve 14. a 15. století, kdy město prožívalo své nejslavnější dny. Během tohoto období v něm vyrostly stavby, které vám i dnes vezmou dech.

Výzdoba kostnice
Unikátní výzdoba kostnice, zdroj: Shutterstock

Většina turistů zamíří rovnou k majestátnímu Chrámu sv. Barbory nebo do tajemné Sedlecké kostnice s její podivuhodnou výzdobou. Ale Kutná Hora má mnohem víc tváří! Je to jako cestovat časem. Od středověkých uliček až po nádherné barokní a klasicistní perly v okolí.

Chrám svaté Barbory

Gotický chrám, jehož základní kámen položili už v roce 1388, poslední stavební úpravy proběhli v roce 1905. Nezaložil ho žádný král nebo biskup, jak bylo zvykem. Iniciovali ho místní havíři, pro které byla svatá Barbora ochránkyní při jejich nebezpečné práci v podzemí.

Když se na chrám zadíváte pozorněji, všimnete si, že jeho trojitá stanová střecha vlastně připomíná obrácený důl. Na fasádě můžete objevit vytesané horníky, řemeslníky i různé rostlinné motivy, je to jako kniha vyprávějící příběhy dávných časů.

Vstoupíte-li dovnitř, doslova vás ovanou staletí. Hlavu musíte zaklonit, abyste obdivovali obrovskou výšku klenby. Na stěnách vás upoutají pozdně gotické malby ze 16. století zachycující život tehdejších horníků.

Sedlecká kostnice – fascinující memento mori

Asi kilometr a půl od centra narazíte na jednu z nejpodivuhodnějších památek, jakou kdy uvidíte. Sedlecká kostnice vznikla, když v 16. století při přestavbě hřbitova objevili tisíce lidských kostí ze starších hrobů.

Její dnešní podoba se zrodila díky barokním úpravám geniálního Santiniho, ale to nejúžasnější přišlo v roce 1870. Tehdy řezbář František Rint dostal neobvyklou zakázku – vytvořit z lidských kostí uměleckou výzdobu. Výsledek? Dechberoucí! Lustr, který obsahuje každou kost lidského těla, erb Schwarzenbergů z kostí, girlandy z lebek. Je to morbidní? Možná. Fascinující? Rozhodně!

Místo, kde odpočívají pozůstatky 40-70 tisíc lidí, většinou obětí morových epidemií a husitských válek, nám tiše připomíná, že všichni jsme smrtelní. Memento mori, pamatuj na smrt.

Vlašský dvůr
Vlašský dvůr, uzavřený objekt na půdorysu nepravidelného čtverce, má čtyři křídla, zdroj: Shutterstock

Vlašský dvůr – tam, kde se razily pražské groše

Zatímco Chrám sv. Barbory nám připomíná duchovní stránku města, Vlašský dvůr představuje jeho obchodní srdce. V této gotické budově se od roku 1300 razily slavné pražské groše – jedna z nejlepších měn středověké Evropy.

Víte, proč se mu říká „Vlašský“? Protože sem povolali italské (vlašské) mistry, aby naučili místní, jak správně razit mince. Dnes si můžete prohlédnout, jak takové mincovní dílny vypadaly, a podívat se do Audienční síně, kde král Václav IV. vydal slavný Kutnohorský dekret.

Zámek Kačina
Empírový zámek Kačina, zdroj: Shutterstock

Co dalšího je k vidění v okolí Kutné Hory?

Zámek Kačina s unikátní knihovnou s více než 40 000 svazky. Dále je tu také rozhledna Kaňk. Odměnou za výstup na ni vám bude nádherný výhled. Za jasného dne jdou z vyhlídkové plošiny vidět dokonce i vzdálené Krkonoše. Dalším klenotem je zámek Žleby – kromě krásného parku nabízí i sbírku historických zbraní a loveckých trofejí.

Zdroje: Wikipedia, kudyznudy.cz, Novinky