Ženský let do vesmíru: Podívala se do něj třeba Katy Perry. Cesta však vyvolala i kritiku
Je to už měsíc, co zpěvačka Katy Perry vzlétla spolu s dalšími ženami do vesmíru. Mise New Shepard Mission NS-31 je ale považována za jen předražený výlet celebrit. I po několika týdnech se musí umělkyně vypořádávat s nespočtem nenávistných komentářů.
Vzlétla posádka opravdu do vesmíru?
Katy Perry, Gayle King, Aisha Bowe, Amanda Nguyen, Kerianne Flynn a Lauren Sanchez vzlétly 14. dubna 2025 s raketou Blue Origin do vesmíru. Ženská posádka však ve skutečnosti vstoupila do Kármánovy linie. Tato oblast je považována za hranici vesmíru, která byla pojmenována po maďarsko-americkém matematikovi, kosmickému inženýrovi a fyzikovi Theodorovi von Kármánovi. To, že posádka Blue Origin nedosáhla „skutečného“ vesmíru, nahrává do karet řadě odpůrcům této mise. Ti jsou toho názoru, že výlet známých hvězd škodí životnímu prostředí. Na tyto nevole doplatila zejména Katy Perry, která se v minulosti snažila za zlepšení životního prostředí bojovat.
Posádka se učila před letem meditovat
Další ránou pro odpůrce mise byl fakt, že se ženská posádka před letem učila meditovat, aby se zbavila úzkosti. Mnozí tak odkazují na to, že skuteční astronauti trénují a tvrdě dřou, aby mohli vzlétnout do vesmíru. Například program Mercury 13 (Women in Space Program), který trval v letech 1960-1962 byl přípravnou misí pro třináct civilních pilotek, které byly podrobeny velice přísným testům. I když ženy prošly s lepšími výsledky, nikdy nedostaly možnost letět do vesmíru, protože ho nepodpořily NASA ani vláda. Důvodem zamítnutí mohl být fakt, že program nebyl oficiálním programem NASA.
Posádka mise New Shepard Mission NS-31 se sešla v Texasu k závěrečným tréninkům. První den výcviku byl zaměřen na to, aby se budoucí astronautky oblékly do speciálních letových skafandrů a aklimatizovaly se na kapsli, ve které poletí. V kapsli byla také označena místa se jmenovkami žen. Jak pracovníci společnosti uvedli, je to proto, aby byla posádka spokojena s každou maličkostí.
Blue Origin jako centrum kontroverzí
Kontroverze však budí i zakladatel Amazonu a Blue Origin – Jeff Bezos. Kromě toho, že je jeho jméno spojováno s úspěchem, vznáší se nad ním řada etických a pracovně-právních otázek. Ve společnosti Amazon v minulosti inspektoři i média odhalili případy, kdy zaměstnanci Amazonu kvůli nedostatku přestávek močili do lahví. Amazon byl také kritizován kvůli nekalým daňovým praktikám, které mnohdy byly nulové.
Kritiky se také dočkala jeho společnost Blue Origin. Bezos čelí kritice za to, že by část svého bohatství měl spíše darovat chudým a zaměřit se na klimatickou krizi. Když se on sám vydal v roce 2021 do vesmíru, poděkoval zaměstnancům Amazonu, což mnozí považovali za výsměch a necitlivé gesto.
Život, vzpomínky nebo vlajka?
Pasažérky lodi New Shepard měly povolené si s sebou vzít do vesmíru věci s váhovým limitem 3 kg. V případě Gayle King šlo o fotografie a památku svého vnuka, Katy Perry si do vesmíru vzala květinu, a to údajně proto, že chtěla něco, co lidstvu připomíná, jak je Země vzácná. Americká letecká inženýrka Aisha Bowe si s sebou vzala vlajku z Apolla 12, vzorky rostlin z astrobotanické laboratoře Winston-Salem státní univerzity a bahamské národní jídlo v sušené podobě. V případě Amandy Nguyen šlo o mušle z ostrova v Malajsii, kde je její vietnamská matka našla po pádu Saigonu a vzkaz „Nikdy to nevzdávej“, Lauren Sanchez si vzala plyšového zvířecího maskota ze své dětské knihy „Moucha, která letěla do vesmíru“ a také několik osobních věcí.
Ještě před vzletem se posádka rozhodla zkrášlit. Jednotlivé členky mise uvedly, že chtějí být okouzlující a nestydět se za to. I tento výrok vzbudil mnoho kontroverzí, které dokonce vyústily v pochyby, zda ženy do vesmíru vůbec vzlétly a nejednalo se jen o zdařilou simulaci. Odpůrci mise totiž poukazovali na to, že se ženám nepohybovaly vlasy, jak to ve stavu beztíže bývá zvykem. Důvodem měl být silný lak na vlasy.
Zdroj: bbc.com, forbes.com, Youtube