Znáte tyto útvary? Turisty láká Kamenné slunce i Čertova kazatelna u Příchovic
Česká krajina je plná míst, která vypadají, jako by byla stvořena nadpřirozenými silami. Kamenné slunce u Hnojnic, viklan u Dřemčic nebo Čertova kazatelna u Příchovic lákají turisty nejen svou nevšední podobou, ale i tajuplnými pověstmi.
Nezvyklé kamenné útvary fascinovaly lidstvo odjakživa. Často kolem nich vznikaly legendy, které si naši předkové předávali z generace na generaci. V české krajině jich najdeme hned několik. Přestože moderní věda jejich původ vysvětluje přírodními procesy, tajemné příběhy přetrvávají.
Kamenné slunce u Hnojnic
U obce zvané Hnojnice se skrývá útvar zvaný Kamenné slunce. Tvoří jej kamenné destičky, které jsou rozloženy do tvaru kruhu o průměru několika metrů.
Podle legendy má jít o stopu po pradávném rituálním místě. Někteří lidé dokonce věří, že sloužilo jako dávný kalendář či místo pro obřady uctívající Slunce. Odborníci se ale domnívají, že jde spíše o výsledek zvětrávání hornin spojený s lidskou činností, pravděpodobně související s těžbou kamene v minulosti.
Pověst praví, že Kamenné slunce bylo vytvořeno kouzelníkem, který chtěl zaklít slunce, aby mu nesvítilo do očí při jeho zaklínání.
Viklan u Dřemčic
V blízkosti obce Dřemčice na Litoměřicku stojí takzvaný viklan. To je obrovský balvan, který se dříve dal údajně rozhýbat jediným prstem.
Viklany, tedy kameny, které jsou v rovnováze na menší ploše podkladu, vznikaly působením přírodních sil, především zvětráváním a erozí. U Dřemčic však lidé věří, že balvan na vrchol kopce donesl čert, který ho chtěl hodit na nedaleký kostel. Protože nestihl svůj plán dokončit před úsvitem, kámen mu vypadl z ruky a dodnes tam zůstal.
Podle dostupných informací je dnes kámen z bezpečnostních důvodů stabilizován, a pohyb už není možný
Čertova kazatelna u Příchovic
Čertova kazatelna je skalní útvar u Příchovic. Tvoří ji výrazný skalní blok připomínající kazatelnu. Místní pověsti tvrdí, že právě zde kázal čert svým následovníkům, než byl zahnaný zpět do pekla.
Ve skutečnosti jde o přírodní skalní útvar vzniklý erozí, takže s temnými silami nemá pravděpodobně nic společného.
Zajímavostí je, že podobné názvy jako Čertova kazatelna nebo Čertovy varhany najdeme v české krajině poměrně často, což ukazuje na bohatou lidovou tvořivost spojenou s dramatickými tvary skal.
Proč kamenné útvary lákají turisty?
Kamenné útvary mají zvláštní sílu přitahovat pozornost. Návštěvníky láká nejen jejich nevšední vzhled, ale i touha po tajemstvích a legendách. V době, kdy lidé hledají únik z každodenního shonu, nabízejí tato místa možnost zpomalit, rozjímat a nechat se unést příběhy, které zde zanechaly generace před námi.
Česká příroda je domovem řady tajuplných kamenných útvarů, které jsou obestřeny legendami a přírodními záhadami. Kamenné slunce u Hnojnic, viklan u Dřemčic nebo Čertova kazatelna u Příchovic ukazují, jak přírodní procesy i lidská představivost vytvářely místa, jež dodnes fascinují a inspirují návštěvníky.
Zdroje: Kudy z nudy, Ústecký deník