Historie Matějské pouti sahá až do roku 1595!

Přidat na Seznam.cz

V České republice snad není nikdo, kdo by o Matějské pouti neslyšel alespoň z doslechu. V současné době patří Matějská k nejznámějším pražským poutím s mezinárodním přesahem. Sjíždí se sem tak i návštěvníci z ostatních koutů světa. Málokdo však ví, kam až sahají její kořeny.

Historie Matějské pouti je pestrá

Tradice Matějské pouti sahá do roku 1595. Původně se však jednalo pouze o náboženskou událost, která se konala na sv. Matěje, jehož svátek připadá na 24. února. V této době lidé přicházeli do kostelíka sv. Matěje v pražském parku Hanspaulka. Zde se modlili a žádali o boží přízeň, ochranu a zdraví. Nacházely se zde také malé stánky s řemeslnými výrobky, které zde nechybí ani dnes. Návštěvníci Matějské si mohou zakoupit například dřevěnou hračku nebo ochutnat místní cukrovinku. Obliba svátku rostla a kostel navštěvovalo čím dál více lidí. Prostor však brzy přestal stačit a tak se poutníci začali přesouvat k Vítěznému náměstí. Z náboženské události se začala stávat lidová tradice a Matějská pouť se stala místem setkávání, oslav a lidových veselic.

První turistické atrakce a cukrová vata

Ve 20. století se na Matějské pouti začaly objevovat první zdobené kolotoče, horské dráhy, ale také stánky s oblíbenou cukrovou vatou. I když režim na poutě nahlížel skepticky, jejich popularita byla silnější než kdejaké zákazy. V roce 1960 se pouť musela přesunout z Kulaťáku. Teprve v roce 1963 se usadila na Výstavišti v Holešovicích. Prostory nabízely dostatek místa pro nové atrakce, ale také modernizaci. V 70. letech byly na Matějskou dopraveny také první zahraniční atrakce. Z pouti se pomalu stával mezinárodní lunapark.

Pouťová atrakce řetízkový kolotoč
Návštěvníci mohou zamířit také na řetízkový kolotoč, Zdroj: Shutterstock

Na Matějskou za atrakcemi

V současné době se na Matějské pouti nachází více než 100 atrakcí, které potěší nejen rodiny s dětmi, ale také milovníky adrenalinu. Ratolesti si zde mohou užít dostatek zábavy na některém z dětských vláčků, nafukovacím skákadle, malých čtyřkolkách či Buggy autech. Starší návštěvníky osloví například kolotoč Airborne, který se svými 65 metry patří k největším kolotočům v Evropě, horská dráha Super Mouse, vodní horská dráha Big Splash nebo řetízkový kolotoč Around the World XXL, který sahá do výšky 80 metrů. Ti otrlejší mohou vyzkoušet centrifugu Booster nebo Katapult Bungee.

Nouze zde není ani o strašidelné zámky, domy smíchu, střelnice a mnoho dalšího. Pokud by vás přepadl hlad, občerstvit se můžete u některého z mnoha stánků, nebo si zakoupit některé z pouťových laskomin, jako je například typické pouťové srdce nebo turecký med.

Pouť a dětský den pro znevýhodněné děti

Matějská pouť každým rokem pořádá také Den pro handicapované a děti z dětských domovů. Během dne si dítka mohou užít všechny atrakce zdarma. Mnoho z nich je uzpůsobeno tak, aby si je mohli naplno vychutnat také návštěvníci s různými zdravotními omezeními. Na návštěvníky zde čeká také doprovodný program. Při návštěvě atrakce stačí předložit označenou kartičku nebo průkaz.

Matějská pouť není levný výlet

I když je ve všedním dni vstup na Matějskou pouť zdarma, o víkendech a svátcích si návštěvníci zaplatí 30 Kč za osobu. Návštěva pouti tak může čtyřčlennou rodinu přijít na několik tisíc korun. Cena za nejlevnější dětské atrakce se pohybuje od 60 do 80 Kč, větší atrakce, jako je například horská dráha stojí 100 Kč. Ceny jídel a nápojů se pohybují od 50 Kč výše. Čtyřčlenná rodina tak za jeden den na Matějské pouti může utratit zhruba 3000 Kč. I když většina atrakcí dnes akceptuje platby kartou, je dobré mít s sebou i hotovost, protože ne všude je k dispozici platební terminál.

I když to není výlet, který by si člověk mohl dovolit každý den, pro spoustu dětí se jedná o nezapomenutelný zážitek, na který budou vzpomínat ještě dlouho. Kombinace světel, hudby, vůní jídla a atrakcí vytváří půvabnou atmosféru, kterou nikde jinde návštěvníci nezažijí.

Zdroj: idnes.cz, Pražský deník