Venkovní lázně: Ty nejlepší jsou v Jeseníku

Přidat na Seznam.cz

Česká republika je zemí s bohatou lázeňskou tradicí a termálními prameny, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví. Zatímco Karlovy Vary nebo Mariánské Lázně jsou známé po celém světě, existují i méně proslulé, ale o to kouzelněji působící venkovní lázně a balneoparky, kde si můžete dopřát léčivé koupele přímo pod širým nebem, obklopeni nádhernou přírodou. Jesenický region v tomto ohledu vyniká obzvláště, neboť skrývá několik takových skvostů.

Velke Losiny zámek
Velké Losiny kromě nádherného zámku nabízejí i možnost odpočinku v lázních, zdroj: Shutterstock

Termální park Velké Losiny – nejstarší moravské lázně pod širým nebem

Velké Losiny, malebné městečko na úpatí Jeseníků, se může pochlubit unikátním termálním parkem, který je součástí zdejších lázní s více než 450letou tradicí. Jejich historie sahá až do roku 1562, kdy zde byl objeven první sirný pramen.

Termální park tvoří soustava jak venkovních, tak krytých bazénů napájených přírodní termální vodou, která je jedinečná svým složením. Jedná se o vodu sirnou, s obsahem přírodního oxidu siřičitého, se stálou teplotou kolem 36 °C. Tato voda vyvěrá z hloubky přes 1000 metrů a je bohatá na minerály jako sodík, vápník, hořčík a železo.

Venkovní část termálního parku nabízí relaxační bazén o velikosti 322 m² s různými vodními atrakcemi (masážní lavice, chrliče, vodní hřib), odpočinkový bazén a dva dětské bazény. Co je na tomto komplexu jedinečné, je fakt, že se jedná o jediné termální lázně na Moravě s přírodní léčivou sirnou termální vodou.

Léčivé účinky zdejší vody se využívají především při léčbě pohybového aparátu, neurologických onemocnění, kožních chorob a stavů po popáleninách. Mnozí návštěvníci oceňují především protizánětlivé a regenerační účinky, které přináší koupel v sirné vodě.

Kromě koupání můžete ve Velkých Losinách navštívit i impozantní renesanční zámek nebo ruční papírnu založenou v 16. století, která je dodnes funkční a patří mezi nejstarší papírenské manufaktury v Evropě.

Lázeňský dům
Tradiční lázeňský dům v Karlově studánce, zdroj: Shutterstock

Karlova Studánka – křišťálově čistá voda v nejvýše položených lázních

Karlova Studánka, považovaná za místo s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, je dalším klenotem Jeseníků. Tato malebná horská vesnička s typickou dřevěnou architekturou leží v nadmořské výšce 800 metrů pod nejvyšší horou Jeseníků, Pradědem.

Zdejší přírodní léčivé prameny jsou bohaté na železo a oxid uhličitý. Pro venkovní koupání je určen především venkovní bazén u Letních lázní, který je otevřen v letních měsících. Bazén je napájen přírodní minerální vodou obohacenou o oxid uhličitý, který má příznivé účinky na kardiovaskulární systém.

Kromě venkovního bazénu nabízí Karlova Studánka i unikátní Inhalatorium, kde můžete dýchat minerální aerosol bohatý na železo, vyvěrající z Karlova pramene. Zdejší vzduch a voda se využívají především k léčbě dýchacích cest, oběhového systému a poruch látkové výměny.

Návštěvu lázní můžete spojit s turistickým výletem na Praděd nebo k vodopádům Bílé Opavy, které patří k nejkrásnějším přírodním scenériím Jeseníků. V zimě se oblast mění v oblíbené lyžařské středisko.

Lázně Priessnitz
Lázně Priessnitz patří k nejstarším v republice, zdroj: Shutterstock

Balneopark Vincenze Priessnitze – lázně pro každého

Jen málo míst v České republice je tak úzce spjato s tradicí vodoléčby jako Jeseník, kde působil slavný zakladatel moderní hydroterapie Vincenz Priessnitz. Na jeho počest zde byl vybudován unikátní Balneopark – venkovní areál, který spojuje léčivou sílu vody s krásou okolní přírody.

Balneopark se nachází na okraji lázeňského parku v Jeseníku a nabízí několik stanovišť rozmístěných podél potoka. Patří mezi ně brouzdaliště s oblázkovým dnem pro Priessnitzovu metodu šlapání vody, vany pro koupele rukou a nohou či vodní sprchy pod přírodními kaskádami.

Jedinečnost tohoto místa spočívá v jeho přirozenosti – nejde o klasické bazény, ale o soustavu přírodních stanovišť, kde můžete vyzkoušet různé vodoléčebné procedury. Voda zde má celoročně okolo 6-8 °C, což je pro Priessnitzovu terapii ideální.

Balneopark je volně přístupný veřejnosti a můžete ho navštívit celoročně, i když nejlepší zážitek poskytuje v letních měsících. Pro odvážnější je však zážitkem i zimní návštěva, protože právě kontrast mezi chladnou vodou a zahřátým tělem je základem Priessnitzovy metody.

Další venkovní lázně, které stojí za návštěvu

Kromě jesenických lázní stojí za zmínku i další místa v České republice, kde si můžete dopřát přírodní léčivou koupel pod širým nebem:

Balneopark Skalka v Beskydech nedaleko Frýdku-Místku je inspirován Kneippovými metodami přírodního léčení. Nabízí návštěvníkům soustavu bazénků s různě teplou vodou, pramenící přímo v areálu. Kneippův chodník se střídáním horké a studené vody je vynikající pro zlepšení krevního oběhu.

Venkovní termální bazén Thermalium Teplice v Čechách umožňuje koupání v přírodní termální vodě o teplotě 26-28 °C. Teplická voda je známá vysokým obsahem minerálů a používá se k léčbě poruch pohybového aparátu a nervových onemocnění.

Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves na jižní Moravě disponují venkovním bazénem s přírodní sirnou vodou. Zdejší sirné prameny jsou vyhledávány zejména lidmi s kožními problémy, jako je lupénka nebo ekzémy.

Termální koupaliště Lázně Libverda v Jizerských horách nabízí v letních měsících možnost venkovního koupání v přírodní minerální vodě. Zdejší voda je bohatá na oxid uhličitý a železo a pomáhá především při potížích s krevním oběhem.

Návštěva venkovních lázní není jen příjemným odpočinkem, ale i způsobem, jak přirozeně posílit své zdraví. Kombinace léčivých účinků minerální vody, čistého vzduchu a krásné přírody vytváří dokonalé podmínky pro regeneraci těla i mysli. A nejlepší na tom je, že tyto přírodní poklady máme doslova na dosah ruky, a to za zlomek ceny, kterou byste zaplatili v zahraničních termálních lázních.

Zdroje: Informační centrum Velké Losiny, i60, Poznat svět, ČT24