Málo známé české hrady a zříceniny: Poznejte Andělskou horu a Ralsko!

Přidat na Seznam.cz

Zdá se, že Česká republika je učiněným rájem pro milovníky hradů a zámků, na které ročně proudí davy turistů. Karlštejn, Loket nebo Bezděz jsou jen některé z nich. Pokud se letos rozhodnete procestovat zemi, abyste zavítali na některou z historických pamětihodností, méně známé lokality vás okouzlí stejně tak jako proslulé symboly české historie a architektury.

Hrad Ralsko

Zřícenina hradu Ralsko stojí na vrcholu stejnojmenného kopce, který se nachází poblíž Mimoně. Kromě hradeb se zde nachází zříceniny dvou obytných věží, obvodové zdivo dřívějšího paláce a pozůstatky dalších budov. Možná vás překvapí také fakt, že je hrad zapsán na seznamu kulturních památek. I když přesné datum vzniku hradu není známo, existují záznamy o turnaji v Magdeburku v roce 983, kterého se zúčastnil také rytíř Teodor z Ralska. Další dokumenty zmiňují Jana z Vartenberka z mocného rodu Vartenberků, který zde vystavěl kamenný hrad. Jedná se však stále o nepodložené informace.

Pokud se však do těchto končin rozhodnete vydat, nadchne vás překrásný výlet do okolí. Pokud vám počasí bude přát, budete moci spatřit vrcholy, jako jsou Bezděz, Ještěd, Hazmburk, Říp, Luž, Jedlovou nebo Klíč.

Hrad Trosky

Založení hradu Trosky se datuje do let 1380 – 1390, kdy jej nechal na čedičovém útvaru vybudovat pan Čeněk z Vartemberka. Stavba měla původní podobu vnitřního hradu s paláci a obytnými věžemi, dnes známé jako Panna a Baba. Baba je přístupná z paláce ze severní strany a měla podobu šestiboké dvoupatrové stavby. Panna je o poznání vyšší a štíhlejší a stával zde obdélníkový, třípatrový palác, ve kterém se údajně nacházela hradní kaple.

V hradním komplexu byla i hradní studna, která byla zhruba 30 metrů hluboká. Pod hradem se podle všeho rovněž nachází i sklepení a bludiště pískovcových skal a trhlin jeskynních prostor s jezírky, které je však nepřístupné. Od roku 1925 hrad vlastní stát.

Hrad Šumburk

Další méně známá zřícenina zvaná Šumburk se nachází u Klášterce nad Ohří. Po výšlapu do poměrně vysokého kopce mohou turisté obdivovat pozůstatky malebného hradu, který zde nechal vybudovat Vilém ze Šumburka v 15. století. Stavbu však kolem roku 1550 zachvátil požár a hrad poté nebyl nikdy obnoven, proto začal pustnout. K mohutné zřícenině se návštěvníci mohou vydat po červené turistické značce z Perštejna nebo z druhé strany podle Ohře. V posledních letech došlo na místě také k několika opravám, které zahrnovaly stabilizaci torza zdiva, vybudování nového dřevěného mostu či nové stezky.

Hrad Střekov výhled hora
Střekovu se také přezdívá „Zřícenina umělců“, Zdroj: Shutterstock

Hrad Střekov

Hrad Střekov nacházející se na výrazné skále patří k nejvýraznějším dominantám Ústí nad Labem. Majestátnímu hradu se dnes dokonce přezdívá „Zřícenina umělců“, neboť jeho poloha a vzhled inspirovaly řadu českých a světových umělců. Jmenujme například slavného skladatele Richarda Wagnera, Karla Hynka Máchu, Johanna Wolfganga Goetheho nebo Karla Maye.

Hrad na místě nechal vybudovat český král Jan Lucemburský. Jeho úkolem bylo zajištění bezpečnosti labské plavby, ale měl také plnit funkci celnice. Přestože byl hrad královským majetkem, Jan Lucemburský Střekov přenechal šlechticům. Stavba byla znovu oživena v 19. století, kdy se zde začala rozvíjet turistika.

Hrad Andělská hora

Jako napovídá název, Andělská hora je poutním místem regionu Karlových Varů. Hrad leží na čedičové homoli a byl založen ve 14. století. Za jeho výstavbou stojí pánové z Oseka. Během husitských válek sehrál hrad důležitou roli, jelikož jej držel husitský vojevůdce Jakoubek z Vřešovic, který odtud podnikal vojenské výpady do okolí. Místo sice bylo během třicetileté války vypáleno Švédy, ale krátce poté bylo obnoveno. V roce 1718 však hrad znovu vyhořel a od té doby jeho pozůstatky chátrají.

Zajímavé je také to, že Andělskou horu navštívil v roce 1786 slavný německý básník a autor Johann Wolfgang Goethe, který zde oslavil své sedmatřicáté narozeniny. Proč je ale Andělská hora považována za poutní místo? Traduje se, že poblíž kostela, u něhož stojí památná lípa, v minulosti vyvěrala studánka, jejíž voda údajně léčila nemocné poutníky. Kromě toho je Andělská hora také jedním ze 70 míst na světě, kde se soustřeďuje nejvíce pozitivní energie.

Zdroj: kudyznudy.cz, Památkový katalog, ČT24