Toto je český národní zlozvyk. Ničí zdraví, ale dělá ho každý druhý
Lidé z Japonska jsou často dáváni za příklad, co se nejen stravování, ale i obecně zdravého životního stylu, týče. O Češích by bylo v tomto směru bohužel možné hovořit takřka jako o přesném opaku.
To se projevuje i v celé řadě statistik, které nevypadají pro obyvatele České republiky vůbec lichotivě. Češi se bohužel v tabulkách, které se týkají počtu lidí například s kardiovaskulárními chorobami či některými typy rakoviny, nacházejí na těch nejvyšších příčkách. To rozhodně není něco, na co bychom jako národ mohli být pyšní. Na vině přitom zdaleka není pouze genetika. Za celou řadou onemocnění ve skutečnosti stojí zlozvyky mnohých Čechů. O kterých je řeč?
Z průzkumu vyplývá, že příliš časté pití alkoholu se týká až 40 procent obyvatel České republiky
Jedním z největších zlozvyků, který se Čechů týká, je nadměrné pití alkoholu. Málokterý stát je na tom z tohoto hlediska hůře. Podrobný statistický přehled, který se týká tohoto tématu, sestavil expertní tým z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Výsledky výzkumu byly publikovány přímo na oficiálních stránkách 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dne 24. 3. 2022.
Díky použití diagnostického dotazníku, který byl vyvinutý Světovou zdravotnickou organizací, se zjistilo, že 3 % obyvatel České republiky jsou na alkoholu přímo závislá. Toto číslo se může zdát relativně nízké, ovšem jedná se o přibližně každého třiatřicátého člověka. Můžete si tedy být víceméně jistí, že znáte hned několik lidí, kteří jsou závislí na alkoholu. Ještě alarmující je statistika, která poukazuje na všechny lidi, kteří pijí rizikově. Rizikové pití alkoholu se totiž dle získaných dat může týkat až neuvěřitelných 40 procent Čechů. Ještě v roce 2018 přitom toto číslo činilo podle informací z ministerstva zdravotnictví České republiky 20 procent. V témže roce bylo taktéž zjištěno, že v důsledku konzumace alkoholu zemře v Česku až 6 500 osob za rok.
Z dat, která lze najít na stránkách 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy každopádně vyplývá, že rizikové pití alkoholu se vztahuje na takřka každého druhého člověka. Tato čísla by měla být pro Čechy varováním, že s alkoholem si rozhodně není radno zahrávat.

Češi šokovali i samotného vedoucího programu boje se závislostí ze Světové zdravotnické organizace
Značné znepokojení nad situací v České republice je možné vycítit i ze slov, která vyšla přímo z úst samotného vedoucího programu boje se závislostí ze Světové zdravotnické organizace (WHO), jímž je Lars Møller. Ten se na toto téma vyjádřil následovně:
„Česko mě svou dostupností alkoholu a cigaret šokovalo. Zcela tady chybí politická vůle, která by řešila rizika spojená s vysokou konzumací alkoholu.“
Muži pijí nejčastěji pivo, ženy preferují víno
Ze statistik, které získali členové expertního týmu z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, dále vyplývá, že nejvíce lidí pije pivo a víno. Mezi pohlavími přitom panují citelné rozdíly v preferencích.
Co se týče zástupců mužského pohlaví, ti dávají nejčastěji přednost pivu, přičemž statisticky je tato preference vyjádřena přibližně na 43 %. Co se týče naopak žen, ty raději sahají po vínu. Statistiky praví, že se tak děje ve 35 % všech případů.

Ačkoliv se však může zdát, že pivo a víno není z hlediska rozvoje závislosti nijak výrazně rizikové, není to pravda. I lidé, kteří pijí výhradně víno či pivo, mohou závislosti podlehnout. Pravděpodobnost, že se tak stane, rozhodně není zanedbatelná. Na pití jakéhokoliv typu alkoholu si tedy dávejte bedlivý pozor.