Cestovní kanceláře vydaly varování před nebezpečnými destinacemi pro rok 2025. Jednu z nich Češi přímo milují

Přidat na Seznam.cz

Cestování se řadí mezi životní vášně dlouhých zástupů lidí. Zatímco někteří se vydávají pouze do osvědčených destinací na prosluněné pláže, od kterých si slibují klid a pohodu, jiní tíhnou k akční turistice, která je skrznaskrz protkaná adrenalinovými zážitky.

Pokud patříte do druhé skupiny, možná vás někdy lákalo podívat se do destinací, v nichž na vás na každém kroku číhá nebezpečí. Navštěvovat takové destinace ovšem nemusí být dobrý nápad. I z toho důvodu respektovaný portál International SOS sestavil na základě relevantních informací mapu, která poukazuje na to, kterým zemím byste se měli při plánování dovolené raději vyhnout obloukem, pokud se chcete vrátit zpět do České republiky celí a zdraví. Podle dat ze zmíněného portálu se řídí i některé cestovní kanceláře.

Extrémní bezpečnostní riziko hrozí v těchto zemích

Nejnebezpečnějšími zeměmi jsou podle International SOS tyto:

  1. Afganistán
  2. Jemen
  3. Súdán
  4. Jižní Súdán 
  5. Somálsko
  6. Libye
  7. Sýrie
  8. Irák
  9. Středoafrická republika
  10. Ukrajina

Nejčastějšími zástupci jsou země Afriky, nechybí ovšem ani státy, ve kterých se válčí. Tradičně pak nechybí ani Afganistán, který patří k nejnebezpečnějším zemím světa již dlouhou řadu let.

Možná trochu překvapivě nenajdete na tomto seznamu Izrael a Palestinu (autonomní součást Izraele, která dlouhodobě usiluje o samostatnost).

Bohužel se pak na tento seznam dostala Ukrajina, do níž někteří Češi jezdí velice rádi.

Situace v Afganistánu je naprosto otřesná a již dlouhá léta se nelepší

Pokud by se ze zmíněných zemí měla vybrat ta úplně nejnebezpečnější, volba by padla s vysokou pravděpodobností na Afganistán. Ten se ve Světovém indexu míru umístil již 8krát na nejnižší příčce, co se bezpečnosti týče.

Varování před cestami do Afganistánu vydalo i samotné Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Stalo se tak poté, co území této země ovládl v roce 2021 Tálibán, přičemž varování platí až do dnešního dne.

Vojáci v Afganistánu.
V Afganistánu působí celá řada ozbrojených složek. Zdroj: Shutterstock.

Na území Afganistánu totiž stále působí ozbrojené složky tohoto islamistického, převážně paštunského, hnutí. Narazíte tam ovšem i na ozbrojence z celé řady teroristických skupin rozličných charakterů a aby toho nebylo málo, zbraně vlastní velice často i běžní obyvatelé této země – vzhledem k tomu, co se na území tohoto státu děje, se ani není čemu divit.

Problematický je i fakt, že se na území Afganistánu nenachází žádný zastupitelský úřad ČR ani jiného členského státu EU. V případě, že by se vám tedy na území této země cokoliv přihodilo, zajištění včasné pomoci je víceméně nemožné.

„Pokud by se český občan z mimořádných důvodů nemohl cestě do Afghánistánu vyhnout, Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje, aby svoji cestu předem oznámil Velvyslanectví ČR v Islámábádu, které ovšem pokrývá Afghánistán pouze z území Pákistánu. V případě, že se český občan v Afghánistánu ocitne v nouzi, velvyslanectví nemůže asistovat na afghánském území fyzicky, ani zajistit přímou komunikaci s afghánskými orgány. Na území Afghánistánu není v současnosti přítomen český zastupitelský úřad ani zastupitelský úřad jiného členského státu EU. Zajištění včasné pomoci je tak prakticky nemožné,“ stojí na stránkách samotného Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zapomínat by se však nemělo ani na Jemen, který se umístil v roce 2024 ve Světovém indexu míru až na 163. pozici.

Fotografie obyvatel v Jemenu.
Ani v Jemenu není bezpečno. Zdroj: Shutterstock.

Jaké země jsou naopak nejbezpečnější?

Na opačné straně spektra se podle Světového indexu míru nachází tyto země:

  1. Island
  2. Irsko
  3. Rakousko
  4. Nový Zéland
  5. Singapur
  6. Švýcarsko
  7. Portugalsko
  8. Dánsko
  9. Slovinsko
  10. Malajsie
  11. Kanada
  12. Česko

Data pocházejí z roku 2024.