Jedna z nejhezčích vsí v Česku brzy zmizí z mapy. Důvod vás možná šokuje

Přidat na Seznam.cz

Přírodní katastrofy a odliv mladých lidí do měst. To jsou základní faktory ovlivňující prosperitu vesnic po celé České republice. A tak ať chceme nebo ne, některé obce pomalu ale jistě mizí z map i povrchu zemského.

Výrazný vliv na změny v České republice mají přírodní vlivy. Jedny z nejzásadnějších povodních, o kterých se dodnes mluví, jsou ty z roku 2002. Proč? Tehdy se prohnaly téměř celou Českou republikou a zasáhly i hlavní město. A tak se jejich celková škoda vyšplhala až na miliardu korun. 

Povodně změní lidi i krajinu 

To, s čím se některé části republiky potýkají jednou za desítky let, je v jiných oblastech bohužel běžným jevem. Vzpomeňme jen na loňský rok. V roce 2024 byla povodněmi zasažena oblast Ostravy, Krnova či Jeseníků.  Voda odnesla mnoho domů a zasáhla stovky lidských životů. Významně se dotkla také několika vesnic.

Povodňová situace se velmi často opakuje. Odborníci tak bijí na poplach a snaží se vymyslet řešení. Tím má být výstavba přehrady na řece Opavě. To, co na první pohled zní jako jednoduchá stavba, ve skutečnosti změní život desítkám lidí. Pojďme ale pěkně popořádku.

Auto projíždějící rozvodněnou silnicí.
Velká voda čeká na některá území ČR každý rok. Zdroj: Shutterstock

Osud obce Nové Heřminovy je zpečetěn

Oblastí, kde má dojít k výstavbě nádrže, je obec Nové Heřminovy. Ta se nachází v okrese Bruntál. První informace o této malebné vesničce pocházejí již z roku 1220. To, co bylo v minulosti předností obce, dnes její obyvatelé berou jako nutné zlo. Jde o to, že se vesnice rozkládá podél toku řeky Opavy. Kvůli povodním je plánována výstavba přehrady. To by pro obyvatele, kterých je zde v současné době okolo 260, znamenalo velká omezení. A nejen to, minimálně část obce má být podle plánů smazána z map.

Obyvatelé se změně brání 

Příznivci ve výstavbě přehrady vidí mnohá pozitiva. Především jde o to, že má být díky přehradě sníženo riziko ohrožení života lidí při povodních. V současnosti je při povodních v nebezpečí až 6 tisíc lidí. Projekt se příznivce snaží nalákat také na boj se suchem. Negativní klimatické změny by právě přehradou měly být vyřešeny. Zároveň se plánuje, že přehradu budou moci lidé využívat k cyklistice i různým vodním sportům. 

Část území obce má být zatopena. Je tak otázkou, zda nedojde k zániku celé vesnice. Minimálně její část by, pokud dojde ke stavbě, byla zničena. Obyvatelé Nových Heřminov se bouří. Tamější referendum odmítlo stavbu přehrady. I tak vesnice pořád nemá vyhráno. Nezapomínejme, že by se jednalo o projekt, který by v budoucnu mohl zachránit miliony korun i lidské životy během povodní. Za jakou cenu si ovšem uvědomují spíše zdejší obyvatelé. Nikdo jiný si zánik obce nepřipouští. 

Lupa přibližující Moravu a Slezsko.
Část obce Nové Heřminovy má být zaplavena. Zdroj: Shutterstock

Zachráněné životy, ale i zničená obec 

Náklady na výstavbu, která by měla začít nejpozději v říjnu roku 2027 jsou plánovány na částku okolo 9 miliard korun. Kromě samotné stavby je také nutné vykoupit pozemky zdejších obyvatel. Projekt, o kterém se jedná již dlouhá léta, má konečně zelenou. Obyvatelé se stále brání, zdá se ale, že již bez kladného výsledku. Před výstavbou však ještě musí dojít k odkoupení pozemků od celkem 18 majitelů. 

Výstavba přehrady má přinést zlepšení nejenom během povodní. Musíme si ale uvědomit, že vykoupením pozemků a jejich následným zatopením dojde k zrušení velké části obce. Ta tak možná, postupem času z mapy zmizí úplně.