Škubání oka není náhoda. Toto vám tím tělo říká

Přidat na Seznam.cz

Nečekané tiky a cukání v okolí očí jsou sice nepříjemné, ale málokdo se nad nimi pozastaví. Ve většině případů totiž tento problém odezní za chvíli sám. Pokud se však tik v oku vrací, je stále častější nebo v oku cuká bez přestání delší dobu, je už třeba zpozornět.

Tikání v oku se odborně nazývá myokymie. Jde o citelné, někdy i viditelné záškuby svalů přímo v podkoží. Obvykle jsou tyto tiky neškodné a není třeba se tak obávat. Jsou ale situace, kdy je lepší vyhledat lékaře. V první řadě bychom však měli vědět, co toto cukání v oku může způsobit a snažit se příčiny eliminovat.

Proč vzniká tik v oku? Příčin je hned několik

Škubání oka může mít mnoho příčin. Většina z nich pak souvisí především s životním stylem a vnějšími vlivy. 

Co je tedy nejčastějším spouštěčem?

  • Stres a únava – oči jsou citlivé na psychické vypětí a dlouhodobý stres může vyvolat tiky. Tento problém pak prohlubuje ještě nedostatek spánku. Psychický tlak se pak často fyzicky projevuje právě tikem v oku.
  • Nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu – povzbuzující látky, jako je káva, černý čaj, energetické nápoje či alkohol, mohou zvyšovat nervovou excitaci. To následně vede ke spontánním svalovým záškubům, proto je vhodné si příjem těchto látek hlídat nebo jej omezit.
  • Nedostatek hořčíku a dalších minerálů – hořčík hraje klíčovou roli ve správné funkci nervového systému. Pokud ho máte málo, často se dostaví různé tiky, záškuby, nebo dokonce křeče. Nízká hladina hořčíku je pak spojena s horším psychickým stavem. Jejím důvodem je obvykle špatná strava nebo nadměrné pocení, hořčík se vyplatí pravidelně doplnit alespoň pitím minerálních vod nebo vhodným doplňkem stravy.
  • Oční únava – dlouhé hodiny strávené před obrazovkou, čtení za špatného osvětlení nebo nošení nesprávných brýlí může oči přetěžovat. Podráždění pak vede k cukání víček, zaměřte se tedy na řádný odpočinek a každých dvacet minut sledování blízké obrazovky nebo knihy se podívejte na několik vteřin do dálky.
  • Alergie a suché oči – pokud trpíte alergiemi, může docházet k podráždění očí a jejich následnému tření, které tik ještě více zhoršuje. Podobné potíže s sebou nese i syndrom suchého oka.
tiky a škubání v oku
Za tiky v oku může stres, špatná životospráva i některé začínající choroby. Zdroj: Shutterstock

S cukáním pomůže spánek i hořčík

Pokud vás trápí občasné tiky v oku, které se dostavují pouze v některých situacích, snažte se zaměřit na jejich spouštěč. Obecně s tímto problémem pomáhá dostatek spánku, nejméně 7 až 8 hodin. Dobré je také omezit kofein a alkohol, a to nejen před spaním, ale i během dne. Místo stimulantů si raději dopřejte kvalitní zelený nebo bylinkový čaj.

Zásadní je i správná životospráva. Pestrý a vyvážený jídelníček doplní tělu tolik potřebné živiny, minerály a stopové prvky. Důležité je především magnesium neboli hořčík. Ten najdeme v listové zelenině, luštěninách, celozrnných produktech, obsahují ho také ořechy. Někdy však příjem z běžné stravy nestačí a je nutné tento minerál doplnit ve formě různých kapslí a tablet.

Pomůže i správná péče o oči. Pokud máte potíže se zrakem, nezapomínejte na nošení brýlí. Při práci na počítači, čtení knihy nebo sledování obrazovky televize či chytrého telefonu se každých 20 minut podívejte do dálky. Při pocitu suchých očí aplikujte zvlhčovací kapky.

S velkou mírou stresu, který je také častou příčinou tiků, pomůže nejen doplnění hořčíku, ale i různé relaxační a meditační techniky. Dejte si každý den horkou koupel nebo sprchu, vyzkoušejte aromaterapii, jógu nebo vyrazte na procházku do lesa. 

unavená žena doplňuje vitamíny
Někdy stačí jen odpočinek a doplnění hořčíku. Zdroj: Shutterstock

Případy, kdy vyhledat lékaře

Ačkoliv jsou tiky v oku většinou neškodné, jsou situace, kdy je potřeba zvýšené pozornosti a někdy i zásahu lékaře. Toho bychom měli vyhledat především tehdy, kdy tiky trvají i několik týdnů (i s přestávkami), bez jakéhokoliv zlepšení. Pokud se škubání rozšíří do jiných částí obličeje, objeví se otok, bolest, zarudnutí oka nebo pokles víčka, je návštěva u odborníka nezbytná.

Podobné škubání v oblasti očí totiž může být příznakem neurologického i neurodegenerativního onemocnění. Patří sem například blefarospasmus, Tourettův syndrom, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba nebo Meigeův syndrom. 

Škubání oka je často jen drobnou nepříjemností, kterou lze snadno odstranit úpravou životního stylu. Pokud se však opakuje nebo zhoršuje, neváhejte konzultovat svůj stav s odborníkem. Tělo nám neustále posílá signály – záleží jen na nás, zda jim budeme naslouchat.

Zdroje: Prozeny.cz, Flowee.cz, Zena.aktualne.cz