Test pro geniální mysl: Pokud zvládnete odpovědět na těchto 5 otázek, máte výjimečnou logiku

Přidat na Seznam.cz

Máte logické myšlení a dokážete rychle hledat souvislosti a správná řešení? Právě to si můžete dnes otestovat. I když na první pohled může tento test vypadat jednoduše, jednotlivé otázky vás mohou pořádně potrápit. Pokud se vám ale podaří všech pět otázek správně zodpovědět, pravděpodobně máte skutečně geniální mysl.

Jako géniové se označují ti lidé, kteří přemýšlejí bystřeji a originálněji než většina ostatních. Zároveň se může jednat o osoby, které vynalézají či tvoří věci, které před nimi ještě žádný jiný člověk nedokázal. Ať už jde o vědu, výzkum, technologie či inovace, jejich přínos bývá často přelomový.

Je důležitější IQ, nebo EQ?

Inteligenční kvocient (IQ) je standardizované skóre, které se využívá jako výstup standardizovaných inteligenčních psychologických testů a slouží k vyčíslení inteligence člověka v poměru k ostatní populaci. Průměrné IQ bylo stanoveno na 100, za nadprůměrné je považováno IQ 120 a opravdoví géniové mají IQ 140.

Psychologové však došli k závěru, že samotné IQ nestačí. Proto se jako vhodnější měřítko ukázal poměr mezi IQ a EQ. EQ je v podstatě takový emoční sourozenec IQ. Emoční kvocient hodnotí, jak dokážeme pracovat s emocemi a spolupracovat se sociálním okolím. Na rozdíl od IQ EQ nehodnotí naše myšlenkové schopnosti, ale spíše schopnost sebeovládání, empatie a dalších společenských dovedností. Emoční inteligence nám pomáhá lépe porozumět lidem, udržovat kvalitní vztahy a poskytovat podporu.

Začátky měření inteligence se datují již do druhé poloviny 19. století. V tehdejší době se místo dnes rozšířených IQ testů používalo k měření inteligence měření reakčních časů. Šlo o měření rychlosti, s jakou osoba reaguje na určitý smyslový podnět. Postupem času se ale přišlo na to, měření reakčních časů o inteligenci rozhodně nevypovídá a nesouvisí ani s prospěchem žáků ve škole. První standardizovaný IQ test se objevil v roce 1905.

Plačící žena
Lidé s vyšším EQ dokážou lépe zvládat emoce. Foto: Shutterstock

Česká republika patří mezi 25 nejchytřejších zemí světa

Zajímavé může být také položit si otázku, který národ na planetě je tím vůbec nejchytřejším. Do takového průzkumu se před pár lety pustil britský portál Vouchercloud, který sestavil žebříček 25 nejchytřejších zemí světa. A Česko je mezi nimi. Pořadí jednotlivých zemí se přitom odvíjí od počtu Nobelových cen, průměrného IQ obyvatelů a také počtu žáků, kteří ve škole vykazují nadprůměrné výsledky.

Absolutním vítězem tohoto žebříčku se stalo Japonsko. Druhou příčku si odneslo nedaleké Švýcarsko a třetí Čína. Největší zastoupení zemí v první desítce má přitom Evropa. Česká republika se v tomto žebříčku umístila až na 23. místě, těsně pod námi se pak nachází Francie a Singapur. Zajímavé je, že dle tohoto průzkumu české IQ překonalo americké, německé, francouzské i dánské. Na druhou stranu ve studijních výsledcích máme jako země ještě co dohánět.

Žena se učí s dítětem
Ve studijních výsledcích máme dle výzkumu co dohánět. Foto: Shutterstock

Zvládnete správně odpovědět na 5 otázek?

V tomto testu na vás čeká celkem 5 otázek, které mají za úkol prověřit vaše logické myšlení. Zatímco některé z nich mohou být skutečně banální, u jiných se pořádně zapotíte.

Test pro geniální mysl

Podaří se vám správně zodpovědět všech 5 otázek?

1 / 5

Doplňte číselnou řadu: 1 - 2 – 5 – 14 – 41 – 122 - ?

2 / 5

Vyberte, které zvíře logicky nepatří mezi ostatní:

3 / 5

Vyberte největší číslo:

4 / 5

Ve skříni jsou 3 modré a 9 červených ponožek, nejsou spojené. Kolikrát větší je pravděpodobnost, že si v úplné tmě náhodně vyberete různobarevný pár než modrý pár? Z šuplíku smíte táhnout pouze dvakrát.

5 / 5

Při opravě kaple pracují 4 restaurátoři – Antonín, Petr a Marek a Karel. Samotný Antonín by veškerou práci dokázal udělat za 1 rok, Petr za 9 měsíců, Marek za 6 měsíců a Karel za 1,5 roku. Po dvou měsících práce jsou dva nejpomalejší restaurátoři odvoláni, práci musejí dodělat zbylí. Označte, které tvrzení je pravdivé.

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 48%


Zdroje: fph.vse.cz, idnes.cz, studenta.cz, idnes.cz, forbes.cz