Tajemné jeskyně Česka: V jedné lidé mizeli, v další se padělaly peníze
České jeskyně jsou fascinujícími přírodními úkazy i místy opředenými legendami a historickými příběhy. Po staletí po právu přitahovaly pozornost lovců, hledačů pokladů, později turistů a vědců.
Některé sloužily jako úkryt v dobách nebezpečí, jiné jako pohřebiště dávných kultur nebo inspirace pro lidové pověsti. Podívejme se společně na několik nejzajímavějších českých jeskyní, kde se historie prolíná s tajemnými příběhy.
Punkevní jeskyně a propast Macocha
Moravský kras je jedním z nejvýznamnějších krasových území ve střední Evropě a jeho Punkevní jeskyně jsou opravdovým klenotem. Proslulá propast Macocha, která je součástí tohoto komplexu, je opředena tragickou legendou o maceše, jež shodila svého nevlastního syna do hlubiny.
Dnes si návštěvníci mohou projít rozlehlé podzemní prostory a projet se na loďkách po podzemní říčce Punkvě. Kromě přírodních krás zde probíhají archeologické výzkumy, které odhalují, že jeskyně byla využívána lidmi už v pravěku.
Koněpruské jeskyně: podzemní pokladna
V Českém krasu poblíž Berouna najdete Koněpruské jeskyně, které ukrývají nejen nádhernou krápníkovou výzdobu, ale i jedinečnou historii. V 15. století zde fungovala tajná penězokazecká dílna sloužící k padělání mincí. Nálezy lidských kostí naznačují, že jeskyně byla využívána již v pravěku. Další zajímavostí je vzácná dvoupatrová struktura jeskynního systému.

Chýnovská jeskyně: barevná krása podzemí
Nachází se v jižních Čechách a je známá svou jedinečnou pestrobarevnou výzdobou tvořenou mramorem. Chýnovská jeskyně byla objevena v roce 1863 a je první veřejnosti zpřístupněnou jeskyní v Čechách. Podle místních pověstí zde sídlili nadpřirození tvorové a dodnes jdou prý v některých chodbách slyšet podivné zvuky. Jeskyně je domovem několika vzácných druhů netopýrů a díky své rozloze patří mezi nejvýznamnější krasové útvary v České republice.
Jeskyně Na Pomezí: brána do podzemního království
Tento jeskynní komplex v Rychlebských horách je největším vápencovým systémem u nás. Podle legendy zde kdysi žili tajemní skřítci, kteří ukrývali obrovské poklady. Krápníková výzdoba připomíná gotickou architekturu a dodává místu pohádkovou atmosféru. Jeskyně byla objevena v roce 1936 a od té doby je pravidelně zpřístupňována veřejnosti. Kromě turistických tras zde probíhá i vědecký výzkum zaměřený na vývoj krasových procesů.
Bozkovské dolomitové jeskyně: skryté klenoty severu
Na severu Čech, poblíž Semil, se ukrývají jediné dolomitové jeskyně v České republice. Jsou známé svými průzračnými jezírky a unikátní krápníkovou výzdobou. Pověsti hovoří o pokladu, který zde ukryli loupežníci a který dosud nikdo nenašel. Největší podzemní jezero v Česku dodává jeskyním mystickou atmosféru a láká turisty a speleology z celého světa.
Býčí skála: místo, kde se našly ostatky desítek lidí
Jedna z nejzáhadnějších jeskyní v Česku se nachází v Moravském krasu. Byla zde objevena unikátní keltská svatyně a hrobka s ostatky desítek lidí a zvířat, které byly pravděpodobně obětovány. Jeskyně je dodnes přístupná jen výjimečně a její tajemství stále nebyla zcela odhalena. Mezi archeologickými nálezy byly lidské kosti i předměty denní potřeby a šperky, což svědčí o odehrávání rituálů neznámého charakteru.

Hranická propast: nejhlubší zatopená jeskyně světa
Hranická propast, nacházející se poblíž Hranic na Moravě, je jednou z největších přírodních záhad Česka. V roce 2016 bylo naměřeno, že její hloubka přesahuje 404 metrů, což z ní dělá nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. Podle speleologů může být ještě mnohem hlubší, ale její dno se stále nepodařilo prozkoumat. Jeskyně byla dlouho opředena pověstmi o tajemných silách a podvodních jeskyních vedoucích až do jiných světů.
Zdroje: caves.cz, punkevni.caves.cz, konepruske.caves.cz