Bílá paní, templáři a brána do pekla: Víte, na kterých českých hradech ožívají tyto legendy?

Přidat na Seznam.cz

České hrady a zámky jsou nejen architektonickými skvosty, ale také místy, kde se mísí historie s pověstmi. Mnohé z těchto příběhů se tradují po generace, že už se dnes můžeme jen dohadovat, zda se skutečně jedná o pravdivé historky.

Zapátrali jsme po několika známých legendách a pokusili jsme se rozklíčovat, kde končí mýtus a začíná realita.

Bílá paní na hradech

Jednou z nejznámějších pověstí je legenda o Bílé paní, která se údajně zjevuje na různých českých hradech. Viděna byla například na Rožmberku, Českém Krumlově nebo Jindřichově Hradci. Podle pověsti jde o duch Perchty z Rožmberka, která byla nešťastně provdána a po smrti její duše nenalezla klid.

Pravda, nebo mýtus?

Historici se shodují, že Perchta skutečně žila v 15. století, ale neexistují žádné důkazy, že by se její duch zjevoval. Její osud však inspiroval mnoho příběhů a dodnes přitahuje turisty.

Poklad na Karlštejně

Říká se, že hrad Karlštejn sloužil jako úkryt pro české korunovační klenoty a že někde v jeho zdech je dodnes ukrytý poklad.

Pravda, nebo mýtus?

Karlštejn skutečně sloužil jako místo uložení korunovačních klenotů, ale ty byly vždy přemisťovány. Přestože žádný tajný poklad nebyl nalezen, spekulace o skrytých chodbách a pokladech přetrvávají. Archeologické průzkumy ale zatím žádné důkazy nepotvrdily.

zvíkov
Především zvíkovská věž je dodnes opředena legendami. Zdroj: Shutterstock

Templářské tajemství na Zvíkově

Hrad Zvíkov je často spojován s templáři a tajemnými silami. Říká se, že zdejší věž Markomanka je místem nevysvětlitelných jevů – od zvláštních světel až po podivné zvuky.

Pravda, nebo mýtus?

Templáři na Zvíkově nikdy prokazatelně nepůsobili, ale zvláštní atmosféra hradu přispívá k tomu, že je považován za jedno z nejstrašidelnějších míst v Česku. Historici se domnívají, že za podivné jevy může specifická akustika a proudění vzduchu.

Houska – brána do pekla

Jedním z nejbizarnějších mýtů je pověst o hradu Houska, který měl být postaven nad branou do pekla. Legenda říká, že vězni, kteří byli spuštěni do propasti, se vrátili s děsivými vizemi.

Pravda, nebo mýtus?

Zatímco Houska byla pravděpodobně vybudována jako útočištný hrad, neexistují žádné archeologické důkazy o tom, že by zde byla skutečná „brána do pekla“. Pověst však přetrvává a přitahuje záhadology.

Krvavé jezero na Švihově

Hrad Švihov má svou vlastní temnou legendu. Podle pověsti bylo v jeho příkopu kdysi zabito tolik lidí, že se voda obarvila do ruda a dodnes tam někdy probleskne rudá barva.

Pravda, nebo mýtus?

Historici se domnívají, že legenda vznikla na základě častých bitev a krutých osudů vězňů. Rudé zabarvení vody však může být způsobeno přirozenými minerálními složkami nebo vodními rostlinami.

hrad Švihov
Máte-li rádi pověsti, je hrad Švihov ideálním cílem pro výlet. Zdroj: Shutterstock

Historie a fantazie ruku v ruce

České hrady a zámky jsou místy, kde se setkává skutečná historie s lidovou fantazií. I když většina těchto mýtů nemá pevný základ, dodávají těmto památkám jedinečné kouzlo a tajemství, které lákají návštěvníky z celého světa. Ať už na legendy věříte, nebo ne, jedno je jisté – české hrady a zámky mají mnoho příběhů, které stojí za to objevovat.

Zdroje: castle.krumlov.cz, wikipedia.cz