Toto české město bývalo světovým unikátem, dnes ho turisté míjí. Proč byste ho měli navštívit?

Přidat na Seznam.cz

Dostihové závody, průmyslové i vojenské centrum. To je jen základní výčet zajímavostí města, které v současné době lidé příliš nenavštěvují. My vás ale přesvědčíme o tom, že jeho prozkoumání rozhodně stojí za to. A to nejen kvůli jeho tradičnímu sladkému pokrmu. 

V samotném srdci východních Čech se nachází město s bohatou historií. To bylo v minulých stoletích strategickým místem s důležitým obchodním i vojenským střediskem. I přesto, že se nyní pyšní nádhernou architekturou i pořádáním pravidelných sportovních akcí, počet návštěvníků je již několik let poměrně nízký. Ve městě se přitom nebudete nudit a rozhodně stojí za návštěvu. 

Zajímavé město s historií již od 13. století

Pardubice jsou městem, jehož historie začíná již na konci 13. století. Vůbec první písemná zmínka je datována k roku 1295. Spojena je s Pardubickým zámkem, který v té době doslova vzkvétal. Díky své lokalitě byly Pardubice strategickým místem pro obchod východní a západní Evropy, čehož si vážil i císař Karel IV.

Ve městě za dlouhá století vládlo hned několik rodů, například rodina Žerotínů. V minulosti se jednalo o velmi důležité obchodní a průmyslové město. V 18. století zde byl rozvinut nejenom textilní průmysl, ale také výroba cukrovinek a perníků. Za dob Průmyslové revoluce v 19. století zde byla vybudována významná železniční trať pro přepravu osob a zboží. V současné době je právě jízda vlakem jednou z pohodlných variant, jak se do města dostat. 

Vlaková zastávka v Pardubicích.
Ideálním dopravním prostředkem je v Pardubicích vlak. Zdroj: Shutterstock

O pardubickém perníku slyšel každý Čech

Historicky jsou Pardubice bezesporu spojeny také s pardubickým perníkem. Ten se ve zdejší oblasti pravděpodobně začal vyrábět již ve 14. století. Největšího rozkvětu výroba dosáhla ve století  19. V tehdejší době se slavnost tohoto perníku rozkřikla natolik, že začala vzkvétat nejen výroba, ale i prodej této cukrovinky. Cukráři vymýšleli jak nové receptury, tak také unikátní designy. Tradiční receptura obsahuje med i kombinaci několika druhů koření. 

Architektonickým stavbám dominují vysoké věže 

Město na první pohled zaujme nejen svou bohatou historií, ale i nádhernými architektonickými stavbami. V čele všech je Pardubický zámek a Pardubická radnice nebo Kostel svatého Bartoloměje. Pardubický zámek pocházející již ze 13. století prošel mnoha přestavbami. V dnešní době se v této renesanční budově nachází muzeum Pardubického kraje. To obsahuje i expozici o historii města a celého region.

To výstavba pardubické radnice byla dokončena až v roce 1574. Dominantou celé stavby je vysoká věž. Na první pohled ale radnice zaujme i fasádou se sgrafity renesančního slohu. Kostel svatého Bartoloměje je směsicí několika slohů. I jeho dominantou je vysoká věž. Ta je viditelná i z většiny částí města. Uvnitř kostela se nachází několik různých uměleckých děl z období gotiky a renesance. 

Pardubické náměstí.
Dominantou pardubického náměstí je radnice. Zdroj: Shutterstock

Velká pardubická je tahákem pro české i zahraniční turisty

I přesto, že Pardubice nejsou pro zahraniční turisty v současnosti tolik lákavé, jednou za rok tam přeci jen zavítá velká spousta z nich. A to při konání Velké pardubické. Ta láká především turisty ze zemí jako je Velká Británie nebo Irsko. Velká pardubická je tradiční dostihovou soutěží. Jde o jeden z největších dostihových závodů v Evropě. První ročník se konal již v roce 1874. Kromě rychlostní trati na koně a jejich žokeje každoročně čekají také umělé i přírodní překážky.

Máte-li rádi klid, do Pardubic se rozhodně nevydávejte v den konání Velké pardubické. To letos připadá na neděli 12. října. V jiných dnech je město velmi klidné a narazíte zde pouze na pár turistů. Budete tak mít dostatek prostoru vychutnat si jeho krásy. 

Zdroje. Pardubice, ZavodistePardubice, Novinky