Nemáte ve 40 nebo 50 letech našetřenou aspoň tuto částku? Pak máte velký problém
I když vám připadá datum vašeho odchodu do důchodu ještě na hony vzdálené, vyplatí se nad stářím přemýšlet co nejdříve. Alespoň v souvislosti s tím, abyste i v tomto období byli zaopatřeni a neklesla vaše životní úroveň. Spoléhat pouze na penzi od státu se zkrátka a jednoduše nemusí vyplácet.
U spoření na důchod hraje klíčovou roli čas. Začít si odkládat pár tisíc korun měsíčně v 60 letech už může být pozdě. Experti doporučují začít nad stářím přemýšlet již při nástupu do prvního zaměstnání a pravidelně si odkládat určitou částku. Ve 40 nebo 50 letech už byste měli mít našetřenou určitou sumu, díky níž budete moci opět klidně usínat.
Kolik si na důchod našetřit
Každý člověk má jinou životní úroveň a tráví svůj volný čas odlišně. Vzhledem k tomu se může lišit i částka, kterou budeme ve stáří potřebovat. Obecné doporučení však uvádí, že bychom při odchodu do důchodu měli mít v záloze alespoň 2 miliony korun. Pokud ale máte do důchodu ještě několik desítek let, počítejte spíše s částkou 2,5 milionu korun a více.
Průměrný důchod v současné době činí 21 080 Kč a lidé v důchodu tráví přibližně 25 let. Věk dožití se přitom postupem času neustále prodlužuje. Pokud se chystáte do důchodu odejít za 30 let, současná výše důchodu v té době již nemusí být dostačující pro pokrytí veškerých vašich životních nákladů.

Kolik mít naspořeno v 40, 50 a 60 letech?
Finanční cíle každého člověka jsou pochopitelně jiné. Proto nelze uvést jedno univerzální pravidlo, od kterého by se všichni mohli řídit. Samozřejmě také nelze vždy naplánovat různé životní zvraty. Stěhování či závažné onemocnění v rodině může výrazně ovlivnit náš rozpočet.
Pojďme tedy jako příklad počítat s tím, že chcete mít v 60 letech naspořené zhruba 2 miliony korun. V takovém případě se můžete odrazit třeba od myšlenky, která říká, že ve 30 letech by výše vašich důchodových úspor měla být 300 000 Kč. Každých pět let byste pak tuto částku měli navyšovat o její násobek.
To znamená, že:
- ve 35 letech byste měli mít 600 000 Kč,
- ve 40 letech 900 000 Kč,
- ve 45 letech 1 200 000 Kč,
- v 50 letech 1 500 000 Kč
- a v 60 letech 2 100 000 Kč.
Jakými způsoby můžete spořit?
Mezi nejčastěji využívané druhy spoření na důchod patří doplňkové penzijní spoření. Při splnění podmínek lze totiž počítat se zajímavým finančním příspěvkem přímo od státu a příspěvky si lze odečíst z daní. V neposlední řadě na něj často přispívají zaměstnavatelé a může se tedy jednat o jeden ze zajímavých benefitů.
Kromě toho samozřejmě můžete zvážit nejrůznější investice. Pamatujte na to, že s vyšším potenciálním výnosem se přirozeně pojí vyšší riziko a naopak. Mladší lidé se často rozhodují pro riskantnější dynamické fondy, které jim mohou z dlouhodobého hlediska přinést větší výnos. Na druhou stranu lidé blížící se penzi mohou volit spíše konzervativnější přístup s nižším rizikem, díky němuž se budou moci spolehnout na očekávané zhodnocení.

Na co se zaměřit po čtyřicítce
- Pokud to jde, splaťte dluhy. Ve 40 letech často dosahujeme vůbec největších výdělků. Vzhledem k tomu se vyplatí nějaké úspory využít pro splacení dluhů s vysokou úrokovou sazbou. Tím uvolníte peníze, které budete moci dále spořit a investovat.
- Soustřeďte se na důchod. Pokud jste až doteď na stáří nepomysleli, je ideální čas to napravit. Promyslete si svou strategii a začněte spořit.
- Plánujte budoucnost. Pokud máte děti, začněte včas odkládat finance na jejich studium nebo start do života. Nezapomínejte také na finanční rezervu, která se hodí v nečekaných situacích.
Zdroje: finex.cz, financnezdravejsi.csas.cz, idnes.cz