Je mrkev opravdu zdravá pro děti do 3 let? Odpověď vás překvapí
Mrkev patří mezi hojně rozšířenou zeleninu, nad jejíž konzumací mnoho lidí vůbec nepřemýšlí. Svým dětem ji předkládáme ve formě prvních příkrmů, ale i v pozdějším věku. Ostatně my sami od dětství slýcháme, že mrkev je zdravá a prospěšná pro naše oči. Pravdou ale zůstává, že tato křupavá zelenina může být spojována i s několika zdravotními problémy.
Existuje několik potravin, kterými se můžeme předávkovat. Takové nebezpečí může přinést třeba nadměrná konzumace mořských ryb, které v sobě obsahují velké množství rtuti. Rizikem může být také muškátový oříšek, který může ve větších dávkách působit jako halucinogenní droga. Problematická je i červená řepa, jejíž nadměrná konzumace může způsobit nízký tlak. A nakonec nesmíme zapomenout právě na mrkev, jejíž předávkování lze na člověku spatřit na první pohled.
Když se pokožka zbarví do oranžova, zbystřete
Mrkev je bezesporu skvělým zdrojem antioxidantu betakarotenu, který kromě jiného naši pokožku chrání před škodlivým UV zářením. Pokud ale mrkev konzumujete v nadměrném množství, začne se nadbytek karotenu ukládat do svrchních vrstev kůže. Tento jev se nazývá karotenémie a projevuje se žlutooranžovým zbarvením pokožky, které je viditelné na první pohled. Oranžové zbarvení se objevuje převážně na dlaních, chodidlech, kolenou a kolem nosu.
Karotenémie přitom není tak vzácným jevem, jak by se mohlo zdát. Právě u malých dětí ji lze pozorovat v případě, že jsou hojně krmeny právě mrkvovými příkrmy nebo pyré z dalších surovin, které rovněž obsahují karoten. Řešení tohoto jevu pak spočívá v omezení příjmu těchto potravin. Postupem času by měl problém zmizet.

Co se stane, když to s vitamíny přeženeme
O mrkvi se traduje, že obsahuje velké množství vitaminu A. Toto tvrzení však ve skutečnosti není úplně přesné. Mrkev totiž vitamin A neobsahuje, ale má hodně betakarotenu, ze kterého se vitamin A následně tvoří.
Nadbytek vitaminu A v těle může způsobit několik zdravotních potíží. Jedná se například o bolesti hlavy. Objevit se ale mohou i chronická onemocnění, jako třeba změny na kůži a v kosterním systému. Dále pak zvětšení jater, žloutenka nebo dokonce cirhóza. Nutno ale podotknout, že při konzumaci běžné smíšené stravy se hypervitaminóza téměř nikdy nevyskytuje. Problémy tak mohou nastat spíše v případě, že si tento stav přivodíte užíváním doplňků stravy.

Mrkev dětem dopřejte, ale s mírou
Tak jako u všeho, i u konzumace mrkve platí: všeho s mírou. Tato zelenina sama o sobě pro děti škodlivá není. Pokud se jí ale předávkují, mohou se u nich objevit zdravotní komplikace. Proto je vhodné dbát na vyváženou a pestrou stravu a jídelníček ratolestem pravidelně obměňovat. Snažte se, aby mrkev neobsahoval každý příkrm nebo chod, který svým malým dětem naservírujete. Pozor si také dejte na mrkvové šťávy, které jsou díky své sladké chuti u batolat oblíbené.
A jaké konkrétní množství mrkve tedy může způsobit karotenémii? To samozřejmě závisí na konkrétním člověku. Některé zdroje přitom uvádějí, že u dospělých se může jednat o 3 velké mrkve denně. U nejmenších pak může oranžovou kůži způsobit množství odpovídající polovině hrníčku denně. Pamatujte také, že zdrojem betakarotenu jsou i další potraviny, jako třeba meruňky, broskve, špenát, brokolice či mango.
Zdroje: nzip.cz, aktin.cz, maysimpkin.cz, cs.lifestyle.fit, idnes.cz